Kontaktné šošovky začínajú u Leonarda da Vinciho

Jedno z ochorení oka, pri ktorom zoslabovaním a vyklenutím rohovky sa naše videnie postupne zhoršuje, je známe pod odborným označením keratokonus. Liečba sa zameriava nielen na korekciu videnia, ale aj na zastavenie vývoja ochorenia. Je to vrodená očná chyba a zatiaľ nepoznáme liečbu priamych príčin tohto nepríjemného ochorenia. Odborníci pri jeho zvládaní sa snažia nielen čo najviac spomaliť vyklenovanie očnej rohovky, ale aj prinavrátiť plnohodnotné videnie svojim klientom. Je na to niekoľko metodík, jednou z nich je aplikácia vhodne zvolených kontaktných šošoviek. Aký príbeh však so sebou nesú kontaktné šošovky?

kontaktné šošovky
Aplikácia kontaktných šošoviek je úplne jednoduchá

Kontaktné šošovky a da Vinci

Leonardo da Vinci sa často spomína ako pôvodca všeobecného princípu kontaktných šošoviek. Vo svojej štúdii Kódex oka už v roku 1508 opísal princíp zmeny sily rohovky ponorením oka do misky s vodou. Zaujímal sa ale len o mechanizmus prispôsobenia sa oka. Odvtedy sa techniky vynájdenia najlepšieho možného zariadenia na korekciu zlého videnia postupne menili a vyvíjali. Nakoniec sa objavili moderné kontaktné šošovky, ktoré dnes používajú stovky miliónov ľudí. Z jednoduchých zariadení, ktoré sa pôvodne využívali iba na vedecké experimenty, sa stali veľmi flexibilné a bezpečné mäkké šošovky.

kontaktné šošovky
Moderné šošovky sú mäkké a priepustné pre kyslík

Kontaktné šošovky dnes

Moderné kontaktné šošovky, ktoré sa dnes používajú, sú založené na hydrogéli vyrobeného zo silikónu.  Majú extrémne vysokú priepustnosť pre kyslík a požadovanú mäkkosť. Ich každodenné používanie v bežnej populácii nie je vôbec náročné. Predstavujú bezpečný a neinvazívny spôsob korekcie videnia pre všetkých pacientov s očnou chorobou  známou ako keratokonus.  Zvolený typ najvhodnejšej kontaktnej šošovky záleží na type keratokonusu a skúsenostiach očného špecialistu. Ten klientovi urobí komplexné vyšetrenia, po ktorých prichádza aplikácia kontaktných šošoviek.

V súčasnosti sa na korekciu keratokonusu používajú rôzne druhy kontaktných šošoviek. Sú to hlavne mäkké, tvrdé plynopriepustné a hybridné šošovky. Mnohí si určite kladú otázku, akú majú šošovky výhodu pred klasickými dioptrickými okuliarmi. A čo sa týka ich bezpečnosti. Vďaka najnovším inováciám v očných technológiách sú mimoriadne bezpečné. Pokiaľ sa budete dôsledne starať o oči, nemali by ste mať žiadne problémy.

Jedno z ochorení oka, pri ktorom zoslabovaním a vyklenutím rohovky sa naše videnie postupne zhoršuje, je známe pod odborným označením keratokonus. Liečba sa zameriava nielen na korekciu videnia, ale aj na zastavenie vývoja ochorenia. Je to vrodená očná chyba a zatiaľ nepoznáme liečbu priamych príčin tohto nepríjemného ochorenia. Odborníci pri jeho zvládaní sa snažia nielen čo najviac spomaliť vyklenovanie…