Kedy a aké hnojivo na jahody používame pri ich pestovaní?
- by Fredy
Jahody (domáce jahody) sú pomerne nenáročné plodiny čo sa týka pôdnych podmienok. Rásť môžu prakticky všade okrem priestranstiev, kde sú zlé poveternostné podmienky či časté prízemné mrazy počas celého roka. Oveľa náročnejšie sú však na zavlažovanie a to najmä kvôli svojmu koreňovému systému, ktorý siaha do hĺbky len okolo 20 cm a tiež na svetlo – nevhodné je preto pestovanie v tieni. Takisto hnojivo na jahody je pri ich pestovaní veľmi dôležité a práve jemu sa budeme venovať v našom článku.
Organické hnojivo na jahody – maštaľný hnoj
Organické hnojivo na jahody zapracovávame do pôdy ešte rok pred ich výsadbou, preto je veľmi dôležité premyslieť si, či budeme chcieť vysadiť jahody v našej záhrade včas. Ak by sme totižto pôdu pohnojili maštaľným hnojom tesne pred vysádzaním, došlo by k spálenie koreňov jahôd. Priemyselné hnojivá, najlepšie NPK hnojivo na jahody používame cca 2 – 3 týždne pred tým, ako začneme jahody vysádzať.
Ďalšou alternatívou maštaľého hnoja je prírodné hnojivo z morských rias, ktorý účinne vyrovnáva deficit makro a mikro živín počas celej vegetácie jahôd. Najlepším spôsobom dodávania živín rastlinkám jahôd je formou listovej aplikácie. Hnojivo na báze morských rias je čisto prírodného charakteru, a preto je vhodné aj pre pestovanie BIO ovocia a zeleniny.
Minerálne hnojivo na jahody – NPK hnojivo
NPK hnojivo na jahody je najlepšie preto, že je vhodné pre záhradkárov – laikov, rovnako ako aj pre skúsenejších záhradkárov. V tomto prípade totižto nemusíte riešiť to, aký pomer látok by mal byť obsiahnutý pôde a podľa toho zdĺhavo vyberať jednotlivé hnojivá.
Prečo NPK hnojivo?
NPK hnojivo na jahody obsahuje všetky tri najdôležitejšie zložky, ktoré jahody (ale aj iné rastliny) potrebujú k svojmu rastu a preto sa inak nazýva aj tzv. plné hnojivo. Tými zložkami sú dusík – N, fosfor – P a draslík – K, pričom každý z nich slúži na niečo iné. A aj napriek tomu, že nemusíte kupovať jednotlivé hnojivá, vaša pôda a teda aj jahody dostanú všetko, čo potrebujú. Ak však predsa len máte pocit, že NPK hnojivo na jahody stačiť nebude, nechajte si poradiť v záhradkárstve.
Hnojenie kompostom
Takisto, ak chcete pôdu, do ktorej budete sadiť jahody, pohnojiť kompostom, odporúča sa ho pridať do záhonu tesne pred výsadbou. Odporúčaná dávka je 6 – 10 kg na m2.
Jahody (domáce jahody) sú pomerne nenáročné plodiny čo sa týka pôdnych podmienok. Rásť môžu prakticky všade okrem priestranstiev, kde sú zlé poveternostné podmienky či časté prízemné mrazy počas celého roka. Oveľa náročnejšie sú však na zavlažovanie a to najmä kvôli svojmu koreňovému systému, ktorý siaha do hĺbky len okolo 20 cm a tiež na svetlo – nevhodné je…