Jedálenský stôl – 5 tipov na nákup toho správneho

Nezáleží na tom, či sa zbavujete starého jedálenského stola, alebo sa sťahujete do úplne nového príbytku a hľadáte doň úplne nový nábytok. Jedálenský stôl môže definovať vašu domácnosť alebo úplne potlačiť jej potenciál a charakter. Ak sa chcete doma cítiť fajn a chcete aby sa tak cítili aj vaši hostia, výber nábytku aj do jedálne si vyžaduje vašu špeciálnu pozornosť.

jedálenský stôl
Veľký jedálenský stôl je vhodný do väčších priestorov

5 skvelých rád pre váš nový jedálenský stôl

Hovorí sa, že jedáleň (jedálenská časť + kuchyňa) je najdôležitejšia miestnosť v dome. Schádza sa tam každý člen rodiny pre kvalitne strávený spoločný čas. Preto vám ponúkame zopár tipov, ako si vybrať jedálenský stôl za skvelú cenu, ktorý bude kvalitný a zároveň vzhľadný pre celú domácnosť.

jedálensky stôl
Nepodcenujte výber jedálenského stola

Počet členov rodiny

Prvá hlavná vec je brať do úvahy, koľko členov rodiny sa denne stretáva pri jedálenskom stole. Jedálenský stôl by mal byť dostatočne veľký, aby sa každý člen rodiny pohodlne usadil a mal dostatok priestoru. Pokiaľ ste každý deň len napr. traja, no počas víkendov štyria a viacerí, veľmi dobrou možnosťou sú rozkladacie jedálenské stoly.

Veľkosť jedálenského stola

Okrem toho, aby sa všetci pomestili k jednému jedálenskému stolu, je tiež podstatné, aby sa zmestil stôl do jedálne alebo priestoru, ktorý je určený k stolovaniu. Ak máte veľkú priestrannú jedáleň, môžete si dovoliť aj veľký jedálenský stôl, ktorý bude akousi korunou celého bytu. V menších bytoch sú jedálenské stoly väčšinou umiestnené v kuchyni a naozaj je potrebné zvážiť priestor na všetkých stranách, aby neprekážali dvierka chladničky, špajze a pod. Ak nemáte dostatočnú predstavivosť o veľkosti, pripravte si plán, nákres, všetko dobre odmerajte a až potom vyberajte.

Tvar stola

Ujasnite si, či sa vám lepšie hodí okrúhly jedálenský stôl, oválny, štvorcový či obdlžníkový. A to nie len podľa vzhľadu a vkusu ale aj dispozične.

Štýl jedálne

Ak máte už nejaký existujúci štýl v celom príbytku, je dobré dodržať ho aj v jedálni. Ak začínate v celom byte odznova, naplánujte si celý priestor tak, aby bol farbami a štýlom prepojený a zladený. Toto platí nie len na samostatný stôl ale aj všetky bytové doplnky.

Cena

Našťastie, dnes už máte možnosť nájsť rôzne jedálenské stoly, drahšie kvalitné stoly ale aj lacnejšie alternatívy. Vy by ste si len mali zvoliť rozpočet, ktorý neprekročíte a vďaka ktorému si môžete zúžiť širokú ponuku stolov na trhu.

Nezáleží na tom, či sa zbavujete starého jedálenského stola, alebo sa sťahujete do úplne nového príbytku a hľadáte doň úplne nový nábytok. Jedálenský stôl môže definovať vašu domácnosť alebo úplne potlačiť jej potenciál a charakter. Ak sa chcete doma cítiť fajn a chcete aby sa tak cítili aj vaši hostia, výber nábytku aj do jedálne si vyžaduje vašu…