zdravotnicke oblecenie

Evolúcia oblečenia pre zdravotné sestry

Oblečenie pre zdravotné sestry

Uniforma, oblečenie pre zdravotné sestry prešlo mnohými zmenami od ich vzniku, čo bolo v rokoch 1800. Od toho momentu od bielych šiat po zem dlhých so zásterou, s opaskom a čiapkou až po dnešné rôzno farebné nohavicové uniformy a blúzy s krátkymi rukávmi sa oblečenie pre zdravotné sestry menilo na základe funkčnosti, profesionality aj role či pozície sestry.

oblečenie pre zdravotné sestry
Florence Nightingale

Významná osoba pre zdravotníctvo – Florence Nightingale

Pred založením profesie zdravotnej sestry v 19. storočí to boli prevažne mníšky, ktoré sa starali o chorých a poskytovali ošetrovateľskú starostlivosť chorým a zraneným ľuďom. Od toho sa odvíjalo aj prvé oblečenie pre zdravotné sestry. Najväčší prelom nastal úsilím Florence Nightingale, ktorá počas krymskej vojny pomohla presvedčiť ľudí, že ošetrovateľstvo je zodpovedné a rešpektované povolanie. Na konci rokov 1800 sa jej podarilo založiť prvú zdravotnícku školu. Za tým nastalo oblečenie naberať nový profesionálnejší vzhľad tak, aby oddeľoval školené zdravotné sestry od tých neškolených a taktiež hierarchiu zdravotných sestier. Bola to jedna zo študentiek Nightingale, ktorá navrhla najviac ikonickú uniformu pre zdravotné sestry toho času.

oblečenie pre zdravotné sestry
Oblečenie pre zdravotné sestry počas vojny

Prvá svetová vojna

Od roku 1880 až do prvej svetovej vojny sa oblečenie pre zdravotné sestry veľmi nemenilo. Dlhé šaty so zásterou boli navrhnuté tak, aby nielenže chránili sestry pred chorobami, boli tiež považované za prejav ženskej cnosti. Počas prvej svetovej vojny bolo jasné, že toto oblečenie je nepraktické. Vojna priniesla obrovské množstvo zranených a sestry tak potrebovali byť rýchle a efektívne. Objemné zástery začali miznúť a sukne boli skrátené pre lepšiu pohyblivosť.

50-te, 60-te a 70-te roky

Ako popularita profesie zdravotnej sestry rástla, tak sa menilo aj oblečenie pre zdravotné sestry. Od roku 1950 sa musela produkcia uniforiem zvyšovať, keďže stále viac žien sa hlásilo na túto profesiu. Uniformy museli byť pohodlnejšie, praktickejšie a ľahko prateľné. Mohli sa nosiť krátke rukávy a zmenili sa aj tvary zdravotníckych klobúčikov. Nakoniec boli uniformy stále jednoduchšieho vzhľadu. Odhalený krk a nohavice pre ženy sa objavili v 60-tych rokoch keď na profesiu zdravotnej sestry nastúpili aj muži. V 70-tych rokoch jednorazové papierové klobúčiky nahradili bavlnené a ku koncu 70-tych rokov klobúčiky vymizli úplne.

zdravotnicke oblecenie
Zdravotnícke oblečenie dnes

Oblečenie pre zdravotné sestry dnes

Od roku 1990 sa nosia takmer na celom svete zdravotnícke blúzy alebo tuniky a široké pohodlné nohavice pre ženy aj mužov. Funkčné a ľahko udržiavateľné bavlnené oblečenie pre zdravotné sestry zabezpečuje zdravotníkom komfort a lepšiu mobilitu. Na rad prišli rôzne farby, tvary/strihy a materiály na zdravotnícke oblečenie aby sa dalo z čoho vyberať. K tomu neodkladne patrí aj pracovná obuv, ktorá je väčšinou kožená, biela, ľahká a pohodlná. Zdravotnícke oblečenie prešlo dlhú cestu v priebehu storočí no rozoznateľné rysy, funkčnosť a ochrana sú ich dlhodobé požiadavky.

Oblečenie pre zdravotné sestry Uniforma, oblečenie pre zdravotné sestry prešlo mnohými zmenami od ich vzniku, čo bolo v rokoch 1800. Od toho momentu od bielych šiat po zem dlhých so zásterou, s opaskom a čiapkou až po dnešné rôzno farebné nohavicové uniformy a blúzy s krátkymi rukávmi sa oblečenie pre zdravotné sestry menilo na základe funkčnosti, profesionality aj role či…