moto oblečenie helma

Helma – povinná súčasť moto oblečenia

Všeobecne známou vecou je, že motorkárske helmy sú najdôležitejšou a súčastne povinnou výbavou pri jazde na motorke a neoddeliteľnou súčasťou moto oblečenia. Nosiť by ju mali nielen jazdci ale aj spolujazdci. Ak patríte medzi frajerov, čo si myslia, že to tak nie je, presvedčiť by vás mohli štatistiky. Podľa nich je poranenie mozgu najčastejšim úrazom pri nehodách na motorke.

Motorkárske helmy sú teda zamerané nato, aby váš mozog pri nehode ochránili. Na základe toho by ste mali pri výbere helmy hľadieť na materiál, z ktorej je vyrobená. Materiál by mal byť ľahký, pevný, nerozbitný. Záleží tiež na tvare a veľkosti helmy. A aby ste sa cítili naozaj bezpečne, určite nie je odveci trochu zainvestovať.

Podľa čoho teda vyberať túto súčasť moto oblečenia

 moto oblečenie helmyMotorkársku helmu si v prvom rade kupujete podľa toho, na akej motorke jazdíte. Prilby rozdeľujeme na cestovné, motokrosové, prilby na skúter a retro, otvorené prilby. Dôležitou súčasťou je aj imidž moto oblečenia a tomuto by mala byť prispôsobená aj helma.

Ďalšou vecou, ktorú by ste mali pri výbere zvážiť  je vaše pohodlie, pri jej nosení. Očividne nejbežpečnejšími a najpredávanejšími sú helmy zakrývajúce celú tvár. Zvoliť by ste si mali takú, aby ste pri všetkých kontaktných bodoch s lebkou cítili mäkkosť. Helmy sa predávajú  v rôznych farbách, a to  ktorú si zvolíte už záleží od vašeho vkusu. Všetky helmy by sa však mali predávať so schválenými nálepkami na zadnej strane.

Druhým typom sú helmy zakrývajúce pol tváre, ktoré tiež poskytujú dobrú ochranu a lepší výhľad na cestu. Sú to prilby s nádychom minulosti, ktoré dovoľujú jazdcovi zjednotiť sa s cestou.  Sklá, ktoré chránia oči od vetra a prachu by mali byť pevné, čisté a odolné voči poškriabaniu. Vnútorný materiál, by mal sať pot a byť vyrobený z materiálu, ktorý nespôsobuje zápach ani pri častom požívaní.

Niektorý väčší výrobcovia do heliem pridávajú rôzne prvky, aby zvýšili komfort a bezpečnosť. Zabudovávajú tiež  lepšie ventilačné systémy a protihmlové vlastnosti. Robia jednoducho všetko preto, aby ste si jazdu na motorke užili v akomkoľvek teréne. A k tomu sú uspôsobené všetky prvky moto oblečenia, vrátane heliem.

Všeobecne známou vecou je, že motorkárske helmy sú najdôležitejšou a súčastne povinnou výbavou pri jazde na motorke a neoddeliteľnou súčasťou moto oblečenia. Nosiť by ju mali nielen jazdci ale aj spolujazdci. Ak patríte medzi frajerov, čo si myslia, že to tak nie je, presvedčiť by vás mohli štatistiky. Podľa nich je poranenie mozgu najčastejšim úrazom pri nehodách…