Detská obuv nesmie deformovať chodidlo dieťaťa

Možno, že sa mnohí rodičia ani príliš nezamýšľajú nad tým, ako dôležitá je vhodná detská obuv pre ich dieťa od jeho prvých samostatných krôčikov pod našim dohľadom. Môže sa ľahko stať, že deti v preškolskom veku denne používajú detskú obuv, ktorá bola vyrobená niekde ďaleko v neznámej zahraničnej firme a nenapĺňa základné zdravotné kritéria. Rodič by sa mal dobre oboznámiť a poradiť sa hoci aj priamo v predajni, ako vybrať svojmu potomkovi obuv, ktorá je zdravá a nebude deformovať citlivé a vyvíjajúce sa detské chodidlo.

detská obuv
Pohodlie a zdravý vývoj chodidiel detí je dôležitý.

Detská obuv musí byť správne tvarovaná

Ako teda vybrať našim deťom takú obuv, ktorá nedeformuje ich nestále rastúce nôžky? Nie je to samozrejme až tak jednoduché, ale skutočnosť, že takmer tretina detí nastupujúcich do základnej školy už má nejakým spôsobom deformované svoje chodidlo, je alarmujúca. Je to spôsobené hlavne a predovšetkým dlhodobým nosením zdravotne nevhodnej detskej obuvi. Odhadnúť správnu veľkosť či tvar detskej topánky totiž nie je ľahké. Rodičia navyše mnohokrát zabúdajú, že detská noha rastie veľmi rýchlo. Poškodenie detských nôh môže byť pri nesprávnom výbere obuvi trvalé.

Vyberajte trpezlivo tú správnu veľkosť

Základom zdravej chôdze a zdravého vývoja nášho dieťaťa je aj vybrať a kúpiť tú správnu veľkosť detskej obuvi. Akejkoľvek. Priamo v predajni, pri skúšaní detských topánok je treba dbať predovšetkým na ich správnu veľkosť. Dieťa by malo v topánke mať až 1.5 cm priestoru pred prstami, aby sa noha mohla správe vyvíjať. Číslovanie detskej obuvi sa bohužiaľ medzi rôznymi výrobcami obuvi trocha líši. Určite najvhodnejším riešením je vyžiadať si priamo v predajni pri nákupe kvalifikované premeranie nohy nášho dieťaťa Robí sa to ale vždy postojačky a každá noha sa má premerať zvlášť. Dieťaťu sa to samozrejme nemusí páčiť, je netrpezlivé, ale kvalifikovaný obchodník vie, ako upútať jeho pozornosť.

detská obuv
Detskú obuv vyberajte trpezlivo.

Stav detskej obuvi treba priebežne kontrolovať

Detskú obuv treba počas nosenia pravidelne a detailne skontrolovať. Prehliadaním topánok sa dajú odhaliť prvé príznaky poškodenia obuvi a prípadným problémom tak  včas predísť.

 

Možno, že sa mnohí rodičia ani príliš nezamýšľajú nad tým, ako dôležitá je vhodná detská obuv pre ich dieťa od jeho prvých samostatných krôčikov pod našim dohľadom. Môže sa ľahko stať, že deti v preškolskom veku denne používajú detskú obuv, ktorá bola vyrobená niekde ďaleko v neznámej zahraničnej firme a nenapĺňa základné zdravotné kritéria. Rodič by sa mal…