benátsky štuk

Benátsky štuk ako prepychový typ omietky

Benátsky štuk je spôsob  predstavuje elegantnú povrchovú úpravu, ktorou vyjadríte zámožnosť vášho domu alebo komerčných priestorov. Benátska omietka, ktorej názov vychádza z talianskeho mesta Benátky, sa stala mimoriadne obľúbenou v období renesancie. Zistilo sa však, že bola široko používaná už dávno pred tým, a to v dobe Rímskej ríše.

benátsky štuk
S benátskym štukom predvediete váš cit pre eleganciu

Ako si pripraviť benátsky štuk?

Pri aplikovaní tejto omietky máte na výber rôzne vzory, farby a šablóny a tak naďalej zostať originálny a pôsobiť exkluzívne. Mnoho ľudí si túto omietku vyberá preto, že ide o robustný kvalitný materiál, o ktorom sa hovorí, že je „doživotný“, pretože si vyžaduje len minimálnu údržbu. Benátska omietka totiž zriedka praská alebo býva inak poškodená tokom času na rozdiel od iných interiérových aplikácií.

Pred nanesením benátskej omietky musí byť povrch steny dobre pripravený, očistený a zbavený akýchkoľvek nedokonalostí. Ak sú v nej nejaké otvory alebo praskliny, musí sa povrch prebrúsiť, aby sa odstránili drsné čiastočky a zostal len hladký povrch. Akékoľvek nečistoty alebo mastnotu treba očistiť, aby sa omietka nanášala na stenu čo najlepšie. Je tiež dôležité zaobliť rohy alebo steny brúsnym papierom, aby sa predišlo rezaniu nerezovou lyžicou do omietky, pretože tak môže benátsky štuk pôsobiť nie príliš atraktívne.

benátsky štuk
Tmavšie odtiene môžu byť o niečo drahšie ale o to viac budú vaše steny vyzerať luxusnejšie

Je benátsky štuk drahý?

Je benátsky štuk drahý? Rozsah a varianty povrchových úprav s benátskym štukom sú nekonečné a na vytvorenie každej povrchovej úpravy sa používajú rôzne aplikačné techniky s rôznymi úrovňami zručností. Niektoré z povrchových úprav sa inštalujú rýchlejšie a sú menej náročné na prácu ako iné povrchové úpravy. Zároveň sa niekedy na dosiahnutie konečného výsledku vyžaduje menej vrstiev omietky. To zase ovplyvní cenu za meter štvorcový pre každú povrchovú úpravu.  

Na dosiahnutie širokej škály farieb sa do lepidla omietky pridávajú tekuté pigmenty na báze vody, ktoré vytvárajú požadovanú farbu. Na dosiahnutie tmavých a hlboko luxusných farieb, ako sú čierna, tmavočervená a modrá, je potrebné pridať oveľa viac pigmentu, aby sa biela alebo inak svetlá stena zmenila na požadovanú farbu. To znamená, že čierny benátsky štuk bude o niečo drahší než ten biely, čo zapríčiní, že budete mať o trochu vyššie náklady na materiál.

Benátsky štuk je spôsob  predstavuje elegantnú povrchovú úpravu, ktorou vyjadríte zámožnosť vášho domu alebo komerčných priestorov. Benátska omietka, ktorej názov vychádza z talianskeho mesta Benátky, sa stala mimoriadne obľúbenou v období renesancie. Zistilo sa však, že bola široko používaná už dávno pred tým, a to v dobe Rímskej ríše. Ako si pripraviť benátsky štuk? Pri aplikovaní tejto…