okružná píla

Aké kritériá zohľadňovať pri výbere okružnej píly?

Okružná píla

Okružná píla je ideálny nástroj pre ľahké a rovné rezanie drevených dosiek a hranolov. Zatiaľ čo priamočiara píla je vhodná na vyrezávanie kriviek, okružná píla sa hodí na dlhé rovné rezy.

Rozpätie výkonu sa v hobby triede pohybuje zhruba medzi 600 až 1400 W podľa toho, ako hlboký rez bude treba vykonávať. Hoci sa väčšina kotúčových píl predáva vo verzii do zásuvky, možno zohnať aj akumulátorové modely. Vyšší rad býva tiež vybavený reguláciou otáčok a hlavne elektronikou, ktorá udržuje rovnomerné otáčky pri rozdielnom zaťažení počas rezania. Naviac umožňuje plynulý rozbeh kotúča, tepelnú ochranu proti preťaženiu – pri prehriatí sa motor vypne. Niektoré modely okružných píl dokonca používajú zabudovaný laser.

Ručné okružné píly

Okružná ručná píla je veľmi vďačným pomocníkom pri dlhých pozdĺžnych rezoch. Jej kotúč je možné nastaviť do presného uhla, takže sa uplatní aj pri kosých rezoch. V hobby prevedení má tento druh píly plastový kryt kotúča a vyznačuje sa malým rozmerom i hmotnosťou. Profi trieda môže mať až dvojnásobnú hmotnosť a kryt kotúča je tvorený hliníkovým materiálom. Okružná píla vyššej triedy vám ďalej ponúka komfort v podobe regulátora otáčok, mechanizmu zabezpečujúceho tepelnú ochranu proti preťaženiu a možnosti aretácie pri výmene kotúča.

okružná píla
Okružná píla je výborným malým pomocníkom

Stolové okružné píly

Stolová okružná píla je tiež bežne známa pod názvom cirkulárka. Svoje uplatnenie nachádza pri zložitejších a väčších stolárskych prácach. Výhodou je možnosť nastaviť si výšku kotúča a píly vyššej triedy dokážu rezať drevený materiál aj na pokos.

okružná píla
Okružná ručná píla

Kritériá pri výbere okružnej píly

Ak uvažujete o kúpe takejto píly, potom je asi vhodné zamyslieť sa nad jej využitím, silou motora, hmotnosťou a charakterom a kvalitou rezného kotúča. A ktoré práce sú vhodné na použitie okružnej píly? Ak sa chystáte na kladenie drevených podláh, stavbu záhradného domčeka či domčeka s preliezačkou pre deti, realizáciu rôznych drevených stavieb, úpravu strešných dosiek, zrezávanie nových dverí, čí príprave drevených súčastí záhradného nábytku. Všade tam ju využijete.

 

 

Okružná píla Okružná píla je ideálny nástroj pre ľahké a rovné rezanie drevených dosiek a hranolov. Zatiaľ čo priamočiara píla je vhodná na vyrezávanie kriviek, okružná píla sa hodí na dlhé rovné rezy. Rozpätie výkonu sa v hobby triede pohybuje zhruba medzi 600 až 1400 W podľa toho, ako hlboký rez bude treba vykonávať. Hoci…