Zelený jačmeň
- by Lenka
Zelený jačmeň by mal byť pravidelnou súčasťou nášho jedálnička
Zelený jačmeň, verejnosti dobre známy najmä v poslednom čase, je studnicou látok, ktorými potešíte svoje telo. Má vysoký obsah vitamínov, minerálov či stopových prvkov, preto by ho mali do jedálnička zaradiť najmä fyzicky aktívni ľudia či športovci. Niektorí si to už uvedomili, aj preto zelený jačmeň patrí medzi fitness pomôcky. Účinkami antioxidantov, ktoré obsahuje, sú svaly či väzivové bunky chránené pred voľnými radikálmi, ktoré ich poškodzujú najmä v stave, keď sú namáhané. Samozrejme, najviac namáhané sú počas fyzickej záťaže.
Vitamíny, minerály, antioxidanty, aminokyseliny. Zelený jačmeň vám ponúkne všetko
Ostaňme ešte chvíľu pri športovcoch. Písali sme už o antioxidantoch, vitamínoch a mineráloch. Okrem nich však obsahuje i dôležité aminokyseliny, ktoré sa podieľajú na stavbe svalových tkanív. Zelený jačmeň je zároveň zárukou dostatočného príjmu energie, preto je veľmi vhodný pre športovcov, ktorí sa venujú či už vytrvalostným, ale aj silovým športom.
Určite ste už počuli o pH faktoroch, a práve zelený jačmeň je jednou z potravín, ktoré majú zásadité pH. To znamená, že znižuje prekyslenie organizmu, čím zároveň znižuje hladinu kyseliny mliečnej, ktorá sa do svalov vyplavuje po náročnom tréningu. Enzýmy, ktoré majú na starosti správne fungovanie metabolizmu, zároveň pôsobia i počas rekonvalescencie či pomáhajú počas nelichotivých stavov po úrazoch. Dokážu skracovať dobu liečenia a hojenia.
Pozrime sa na účinky zeleného jačmeňa
Úplne najideálnejšou formou zeleného jačmeňa je mladý jačmeň, práve ten sa zbiera na výrobu zeleného nápoja. Najčastejšie sa totiž zelený jačmeň konzumuje vo forme nápoja. Jeho šťava obsahuje najmä vysoký podiel vitamínov C a E, vitamín E známym antioxidantom. Prečo sa však zelený jačmeň zbiera ešte ako mladá rastlina? Je to preto, lebo práve v tejto fáze rastu je obsah týchto vitamínov v rastline najvyšší a postupným rastom rastliny sa podiel výživných látok znižuje.
Sú známe jeho pozitívne účinky na stav pokožky, dokáže bojovať proti kožným ochoreniam nie prvoplánovo, ale práve tým, že má vynikajúce účinky na vnútorné orgány. Obsahuje napríklad železo, ktoré je organicky viazané a preto by ho mali užívať ľudia, ktorí trpia chudokrvnosťou. Práve železo a okrem neho meď, draslík či kyselina listová, ale aj bielkoviny sa podieľajú na dostatočnej krvotvorbe. Áno, množstvo potravín obsahuje tieto minerály a stopové prvky, či vitamíny. Ak však potraviny tepelne upravíme, veľa z týchto živín sa zničí počas tepelnej úpravy surovín, železo sa dokonca môže zmeniť na ťažko stráviteľný oxid. V zelenom jačmeni je železo organicky viazané, preto ho náš organizmus dokáže ihneď vstrebať.
Pôsobí proti zrážanlivosti, chráni naše cievy a tým i celý kardiovaskulárny systém, vďaka nemu môžeme predísť infarktu myokardu. Má výrazné antitrombotické účinky. Nehovoriac o diabetikoch, ktorým zelený jačmeň pomáha v súvislosti so svojím zásaditým pH, ktorý upravuje hladinu cukru v krvi. Je účinný proti zápalom, pomáha pri reumatických či vredových ochoreniach.
Zelený jačmeň by mal byť pravidelnou súčasťou nášho jedálnička Zelený jačmeň, verejnosti dobre známy najmä v poslednom čase, je studnicou látok, ktorými potešíte svoje telo. Má vysoký obsah vitamínov, minerálov či stopových prvkov, preto by ho mali do jedálnička zaradiť najmä fyzicky aktívni ľudia či športovci. Niektorí si to už uvedomili, aj preto zelený jačmeň patrí…