svietidlá

Typ svietidiel v miestnosti závisí aj od jej charakteru

Svietidlá

Výber druhov svietidiel a celkový dojem z osvetlenia interiéru konkrétnej miestnosti je dobré zvoliť podľa pestrosti materiálov a interiérových farieb, ktoré v tejto miestnosti alebo v celom rodinnom dome prevládajú. Alebo budú prevládať, ak ste sa napr. rozhodli stavať nový rodinný dom či vás čaká „len“ rekonštrukcia vášho stávajúceho bytu.

Je nábytok a podlahy zo svetlého či tmavého dreva? Majú dlaždice v kúpeľni a kuchyni lesklý alebo matný povrch? Plánujete vymaľovať steny výraznými interiérovými farbami alebo ich jednoducho pokryjete tapetami? Všeobecne platí, že tmavé farby a matné povrchy svetlo pohlcujú a svetlé farby a lesklé povrchy svetlo odrážajú a tým svetla smerom do miestnosti pridávajú.

svietidlá
Svietidlá na čítanie sa budú značne odlišovať od tých orientačných

Koľko svietidiel je potrebných?

Počet, druh a rozmiestnenie svietidiel sa samozrejme odvíja od toho, k čomu vám bude konkrétny interiér slúžiť. Na prácu alebo napríklad na vyšívanie a čítanie potrebujete silnejšie svetlo, na relaxáciu vám postačí lampa, ktorú môžete stlmiť. Pri navrhovaní nábytku do modernej predsiene myslite vopred na to, či ňou budete len prechádzať, alebo ju využívať aj inak. Podobne aj správne zvolené svetlo dokáže skvele podčiarknuť interiérový dizajn kuchyne. Ak po rekonštrukcii vášho bytu docielite prepojenie kuchyne s jedálňou alebo obývačkou, potom je asi potrebné zvoliť hneď niekoľko svetelných okruhov, ktoré vám rozdelia svetlo na pracovné (vstavané žiarivky, osvetlenie pracovnej dosky kuchyne) osvetlenie pre upratovanie a nakoniec sú to svietidlá a svetlo relaxačné a intímne. Môže to byť nielen osvetlenie stojanovými lampami v obývačke, podsvietenie soklov kuchyne, znížených sadrokartónových podhľadov, ale aj vnútorné osvetlenie knižníc a intímne interiérové nasvietenie závesov.

svietidlá
Tlmené osvetlenie sa hodí najlepšie do obývačky a do spálne

Zjednodušte si ovládanie svietidla a osvetlenia

Určite ste už počuli alebo videli niekde ovládanie bytového osvetlenia s použitím tzv. inteligentnej elektroinštalácie. Ak si ju necháte navrhnúť a nainštalovať odborníkmi, potom môžete mať na stene dokonca len jeden vypínač s displejom. Takéto elektroinštalačné riešenie vám vytvorí kreatívnu možnosťou ovládať svetelné zdroje pomocou mobilu alebo tabletu z pohodlia sedačky.

 

Svietidlá Výber druhov svietidiel a celkový dojem z osvetlenia interiéru konkrétnej miestnosti je dobré zvoliť podľa pestrosti materiálov a interiérových farieb, ktoré v tejto miestnosti alebo v celom rodinnom dome prevládajú. Alebo budú prevládať, ak ste sa napr. rozhodli stavať nový rodinný dom či vás čaká „len“ rekonštrukcia vášho stávajúceho bytu. Je nábytok a podlahy zo svetlého či…