Bungalov

Máte v dome málo miesta? Výklopné brány, zasúvacie dvere či multifunkčný nábytok sú tým správnym riešením pre vás.  

Koniec veľkým dvojpodlažným domom 

Po roku 2004 v stavebníctve nastal mierny pokles stavieb rodinných domov, ktoré sú dvoj či trojposchodové, veľké, zaberajúce časť pozemku. Ľudia si uvedomili energetickú náročnosť takýchto stavieb a aj to, že raz im ten dom bude veľký. Kým je rodina pokope, v dome je stále málo miesta, no príde čas, kedy sa deti odsťahujú a v dome je prázdno. 
Na scénu sa dostali menšie obytné domy, ktoré k nám prišli z koloniálnej Indie s jedným podlažím a pivnicou – tzv. bungalov. Jedná sa o jednoduchý štvorcový alebo obdĺžnikový pôdorys. Aj tie majú však svojich odporcov z hľadiska dizajnu. Niektorí tvrdia, že sa to k našej tradičnej architektúre nehodí a na dedinách pôsobia ako päsť na oko. Nuž či už je to tak alebo inak je potrebné každú maličkosť v dome poriadne zvážiť. Pár malých trikov vám vie pomôcť k tomu, aby ste sa vo vašom dome necítili stiesnene, ušetrili každý kúsok a napasovali veci tak, aby boli funkčné a zároveň originálne.  

Police v rovnakej farbe ako stena 

Obývaciu miestnosť si nevieme predstaviť bez televízora. Ten sa dá jednoducho umiestniť na obývaciu stenu, do ktorej sa dajú ukryť všetky doplnky, ktoré máte. Od routera, káblov od televízora, herných konzol a podobne. Všade kde sa dá, umiestnite police. Kde je stena tam môže byť polica. Nemusia byť široké ani rovné. Môžu byť rohové, krivé, skrátka také ako sa páči vám. Nezabudnite ich mať v rovnakej farbe ako stenu. Perfektne splynú a zbytočne nerušia. Vyberte si väčšie kúsky vášho nábytku a považujte ich za prioritu. Tie umiestňujte ako prvé. Netlačte nábytok ku stene – môže to vyvolať pocit stiesnenosti. Dnešná doba prináša aj množstvo multifunkčného nábytku – a teda nábytok, ktorý ľahko zložíte či rozložíte. Konferenčné stolíky, ottomany alebo nábytok na kolieskach – s ním nemáte problém vdýchnuť vašej kuchyni nový dizajn aj každý rok. Ak chcete experimentovať, nainštalujte zasúvacie dvere. Pri štandardných dverách na pántoch treba, aby človek počítal so zónou potrebnou pre otvorenie. V prípade zasúvacích dverí máte tento problém vyriešený.  

Úložný priestor v obývačke
Police vo farbe steny

S malým prekladom si poradia výklopné brány 

Malá garáž, resp. jej malý otvor, môže tiež trošku zamiešať karty. V prípade, že máte zálusk na garážovú bránu, je potrebné premýšľať trošku inak a zvoliť alternatívnu možnosť – výklopné brány. Výklopné brány sa otvárajú od spodnej časti smerom nahor preklopením. Tento typ viete osadiť v otvore alebo za otvorom. Funkčnosť výklopnej brány je zabezpečená špeciálnou ťažnou pružinou, ktorá vyrovnáva (vyvažuje) váhu krídla brány a je pokrytá ochrannými puzdrami proti priškripnutiu prstov. Jedinou nevýhodou výklopnej brány je jej typizovaný rozmer. Buď ho máte alebo nie. Má danú šírku a dĺžku. Vyklápacie garážové brány sú jedny z najpopulárnejších brán. Ich nenáročná konštrukcia a jednoduché osvedčené riešenia zaručujú bezporuchovú činnosť brány. 

Výklopná brána
Praktická výklopná brána

Každý priestor vášho domova viete zosúladiť tak, aby ste nenarušili ľahkosť a cítili sa v ňom príjemne. Je veľa možností, ako si z vášho príbytku spraviť oázu pokoja. 

Koniec veľkým dvojpodlažným domom  Po roku 2004 v stavebníctve nastal mierny pokles stavieb rodinných domov, ktoré sú dvoj či trojposchodové, veľké, zaberajúce časť pozemku. Ľudia si uvedomili energetickú náročnosť takýchto stavieb a aj to, že raz im ten dom bude veľký. Kým je rodina pokope, v dome je stále málo miesta, no príde čas, kedy sa deti odsťahujú…