nábytok

Rozhodli ste sa kúpiť nový drevený nábytok? Toto sú moje rady a skúsenosti…

Nábytok

Aký dekoračný štýl nábytku máte radi?

nábytok
Drevený nábytok

Vždy keď nakupujete nábytok, výber štýlovosti je určite dôležitý, no stále viac bytových aranžérov ako aj majiteľov domov uprednostňuje v zariadení obytných priestorov rôznorodú zmes štýlov. Poznáte to určite z vlastnej skúsenosti z nejakej návštevy vašich dobrých známych. V jednej izbe niekoľko rozdielnych materiálov a štýlov. A farieb a vôní. Nie je to ľahké zosúladiť, nemať napríklad pekne vyrezávaný starožitný kus šatníka po starých rodičoch niekde pri stene moderne zariadenej obývačky. Ale dá sa to samozrejme zosúladiť. Kusy rôznorodého dreveného nábytku môžu pridať zaujímavosť a pestrosť do akejkoľvek izby. Skúsite to tiež?

Ktorý druh dreva máte v obľube?

Pestrý drevený nábytok je vyrábaný buď z tvrdého dreva (listnaté stromy) alebo z dreva mäkkého (ihličnaté stromy). Dub je typickým predstaviteľom tvrdého a zároveň aj ťažkého dreva.

Kusy nábytku vyrobené z orecha, mahagónu, javora či čerešne môžu patriť skutočne k tým luxusnejším a teda aj drahším sortimentom. Z mäkkého borovicového dreva sa vyrábajú jednoduchšie zostavy a kusy nábytku určené na každodenné používanie. Sú teda aj cenovo dostupnejšie. Povrchová úprava použitého dreva, či už tvrdého alebo mäkkého, je a môže byť samozrejme rôzna. Od úplne nalešteného a nalakovaného povrchu až po spracovanie zachovávajúce čo najviac prírodný charakter a pôvodnú štruktúru dreva. Ktorý povrch je vám najbližší?

Je to drevo masívne, lepené alebo dokonca dyhované?

nábytok
Drevené kreslo

Je úplne jasné každému, že technológia výroby dreveného nábytku sa historicky mení a vyvíja. Niekedy pod názvom „masívny orech alebo dub“ sa rozumie, že všetky viditeľné časti nábytku sú vyrobené z orecha alebo dubu. Ale to, čo je skryté a čo nevidíme, jeho rám či nosná kostra, môže byť zhotovená z úplne iného dreva.

Stromy rastúce voľne v prírode nemajú vždy dostatočný tvar a rozmery, ktoré sú potrebné pre nábytok – jeho zhotovenie. Preto sa zvyknú lepiť kvalitne narezané lišty dreva dohromady alebo sa využíva technológia dyhovania. Možnosti máte teda ako kupec svojho dreveného nábytku dosť.

Sústreďte sa, pozrite bližšie na charakter použitého dreva, povypytuje neďaleko postávajúceho ochotného predajcu na to, čo vás zaujíma a trápi. A až potom sa rozhodnite pre nábytok vhodný pre váš domov.

Akú má drevo povrchovú úpravu?

nábytok
Rafinovaný moderný stolík

Konečná povrchová úprava použitého dreva môže zdôrazniť jeho pôvodný charakter a štruktúru alebo aj zmeniť jeho vzhľad doslova úplne. Ak sa vám páči pôvodnosť, potom stačí ak je nábytok len jednoducho napustený olejom alebo voskom.

Kvôli ochrane a predĺženiu trvácnosti nábytku sa však často používa na jednotlivý nábytok lakovanie, farbenie dreva až glazúrovanie. Občas sa aplikuje na nábytok špeciálna technológia spracovania dreva tak, aby nábytok z neho vyrobený vyzeral oveľa staršie a možno aj trocha romantickejšie. Samozrejme, že všetky takéto a podobné povrchové úpravy vzhľadu dreva sa prejavia aj na konečnej cene výrobkov z neho.

Je zvolený nábytok funkčný a bezpečný?

Pred konečnou kúpou si nezabudnite skontrolovať aj funkčnosť nábytku, o ktorý prejavujete záujem. Odskúšajte si všetky mobilné časti (dvierka, zásuvky, vysúvacie pracovné dosky, nastaviteľné prvky), osvetlenie skriniek. Nakuknite aj dovnútra a ubezpečte sa, že aj vnútrajšok jednotlivých kusov nábytku je urobený pekne a kvalitne. Všetky časti musia byť vyrobené a zmontované dokopy dôsledne a bezpečne.

Je toho teda skutočne dosť, čo by bolo vhodné a potrebné vziať do úvahy pred a pri kúpe vášho vytipovaného dreveného nábytku. Pred tým konečným rozhodnutím a oznámením tomu ochotnému predajcovi vedľa vás: „Áno, páči sa nám to, a dovoz je už zahrnutý v cene?“

Nábytok Aký dekoračný štýl nábytku máte radi? Vždy keď nakupujete nábytok, výber štýlovosti je určite dôležitý, no stále viac bytových aranžérov ako aj majiteľov domov uprednostňuje v zariadení obytných priestorov rôznorodú zmes štýlov. Poznáte to určite z vlastnej skúsenosti z nejakej návštevy vašich dobrých známych. V jednej izbe niekoľko rozdielnych materiálov a štýlov. A farieb a vôní. Nie je to ľahké zosúladiť,…