traktor

Keď raz budem veľký, kúpim si traktor….

O tom, prečo mi napadlo zadovážiť si traktor…

    Včera  okolo siedmej  navečer som sa definitívne rozhodol. Musím si kúpiť časom dáky ten traktor. Denne šoférujem za prácou na mojej dožívajúcej bledomodrej Vaxhaull Corsa a roky tu na tomto ďalekom severe stretávam miestnych vášnivých farmárov. Mnohých z nich aj osobne poznám a zahŕňam ich mojimi zvedavými otázkami.

Včera išiel oproti mne obrovský majestátny asi zelený traktor

   A za volantom som zbadal vyplašená hlavu asi nemeckého ovčiaka. Dokonca aj vlhký pohybujúci sa vyplazený jazyk som stihol zaregistrovať. Kývnutím ruky, som ho pozdravil, je to tu normálne, chodiaci  ľudia aj dôležitejší šoféri sa tu stále navzájom zdravia. Natešený pes  na nohách mladého farmára, a vedľa neho asi jeho syn. Je tu tento víkend akurát Halloween, možno je to súčasť bujarých pouličných farmárskych osláv. Možno, že to ani nebol živý ovčiak.

    Neviem, ale som tu obklopený magickými drobnými farmárskymi usadlosťami, voľne sa pasúcimi hospodárskymi zvieratami. Je to tu skutočné nádherne malebné. Ale som tiež obklopený traktormi od výmyslu sveta, dokonca aj náš obľúbený Zetor som tu videl niekoľkokrát na výročných výstavách miestnych farmárov. Pestrosť rôznych  kosačiek na trávu je tu neuveriteľná. Anglické trávniky sú tu všade, aj keď sme dosť vzdušnou čiarou vzdialení od pôvodného pôvodu tohto označenia. Sú všade okolo, tie traktory, a ja stále žiaden nemám. A roky utekajú, starnem, zabúdam  a je možno načase splniť si aj tento drobný sen z detstva.  Ale veď mám predsa doma veľkú záhradu a lúku … Definitívne som sa rozhodol, pokiaľ mi ešte zrak aj základné orientačné schopnosti v priestore našej záhrady či lúky ako-tak slúžia. Zmotivujem sa dostatočne, budem ešte usilovnejšie pracovať, uskromním sa, našetrím si niečo naviac  a na jar sú kúpim nejaký ten traktor. Aspoň záhradný to určite bude.

Takže asi to bude ten záhradný traktor

traktor
Záhradný traktor – podľa čoho si ho vybrať?

Dnes mám voľno, je sobota, večer idem s priateľmi do miestneho prístavu osláviť ten pohanský sviatok. Budú tam určite aj mnohí miestni farmári, ale ich obľúbené traktory ostatnú dúfam doma. Aj keď mám kamaráta Allana v mojom veku, ktorý nejako prišiel o vodičský preukaz. A tak občas večer pod rúškom tmy si ide dať svoju obľúbenú whisky do blízkeho pubu na novučičkom traktore. Je to na dohľad od ich farmy, mohol by ísť peši, ale prečo,  veď on má predsa traktor!

  Začal som vzrušene vstrebávať základné informácie o tých záhradných traktoroch. Vraj sú veľkým pomocníkom pri rôznych činnostiach záhradkárov či poľnohospodárov. Predovšetkým pri údržbe trávnika.  Traktory sa dajú vybrať podľa rôznych výkon motorov, počtu valcov, typov prevodoviek, počtu rýchlosťou, objemu palivových nádrží, objemu košov, počtu nožov, rôznych rozmerov kolies, polomerov otáčania, výšky kosenia  a rôznych tipov sedadiel. Záhradný traktor vraj môžem využiť aj pri odpratávaní snehu.

    Zorientujem sa aj v tom, dúfam, a na jar vám dám vedieť.

O tom, prečo mi napadlo zadovážiť si traktor…     Včera  okolo siedmej  navečer som sa definitívne rozhodol. Musím si kúpiť časom dáky ten traktor. Denne šoférujem za prácou na mojej dožívajúcej bledomodrej Vaxhaull Corsa a roky tu na tomto ďalekom severe stretávam miestnych vášnivých farmárov. Mnohých z nich aj osobne poznám a zahŕňam ich mojimi zvedavými otázkami. Včera…