tanec

Balet – tanec s dlhoročnou históriou

Tanec

Tanec existuje už od pradávna. Okrem toho, že tanec predstavuje fyzické vyjadrenie radosti a oslavy, je tiež veľmi skvelým spôsobom, ako si udržať kondíciu a pohyb.

 

 

 

Tanec balet v histórii

tanec
Balet Giselle z roku 1937

Balet je považovaný za jeden z najkrajších a najvznešenejších tancov. Tanec balet vznikol a postupne sa vyvíjal spojením libreta, hudby, pantomímy a tanca. Prvé baletné kroky sú zaznamenané z obdobia od 14. do 16. storočia. Balet znamenal akési oživenie klasických už známych antických drám a hier.

Talianskym umelcom sa zrodil nápad spojiť tanec, poéziu a spev z čoho vznikali predstavenia, ktoré nazývali „entrements“. Spočiatku však tieto predstavenia boli len krátke a vypĺňali prestávky.

Neskôr však tieto predstavenia nabrali novú ucelenejšiu formu. Bola to pantomíma, akrobacia, spev a tanec, mali hlbší dej a nazývali sa „ballets e entreés“.

Prvý balet

tanec
Vera Fokina a Michel Fokine v balete „Karneval“ 1913-14

Prvý balet ako ho poznáme dnes, bol zaznamenaný v 16. storočí a volal sa „Balet de comique da la reine“. Tento balet vznikol na oslávenie sobáša Kataríny Medicejskej (francúzska kráľovná) a panovníka Henricha II (anglický kráľ v rokoch 1153 až 1189).

17. – 18. storočie, balet v baroku

Barok je známy svojím zdobením čo ovplyvnilo aj balet. Tanec balet bol obohatený o rôzne dekorácie a zaujímavé kostýmy čo z baletu spravilo honosné a vznešené umenie. Balet sa stal súčasťou každého kráľovského dvora. V Taliansku v balete prevažoval spev, čo viedlo postupne k vývoju opery. Barok však znamenal veľký posun a vývoj pre balet ako taký. Vznikli tiež rôzne pomenovania rôznych baletných krokov a celá baletná terminológia. Francúzsky kráľ Ľudovít XIII. istý čas zakázal ženám účinkovať v balete – aj keď v hre vystupovali ženské charaktery, mohli ich hrať len muži.

V druhej polovici 18. storočia bol tanec balet významný najmä pre ženy baletky. Ženy boli čoraz viac obľúbené a žiadané, a občas hrali aj mužské role. Jedno z najznámejších predstavení baletu je jednoznačne Labutie jazero. V tomto predstavení je tanec je veľmi jednotný a čistý.

19. storočie

tanec
Labutie jazero v dnešnej podobe

V 19. storočí už do popredia vchádzajú solo balety a začínajú vystupovať jednotlivé baletné hviezdy (tzv. principal). Ostatní tanečníci sú už len kulisou.

Balet je aj naďalej veľmi obľúbeným tancom a kultúrnym predstavením. Medzi najznámejšie vystúpenia patria: (už spomínané) Labutie jazero, Giselle, (obľúbený vianočný) Luskáčik, Vták ohnivák, Rómeo a Júlia, Popoluška či Don Quijote.

 

Tanec Tanec existuje už od pradávna. Okrem toho, že tanec predstavuje fyzické vyjadrenie radosti a oslavy, je tiež veľmi skvelým spôsobom, ako si udržať kondíciu a pohyb.       Tanec balet v histórii Balet je považovaný za jeden z najkrajších a najvznešenejších tancov. Tanec balet vznikol a postupne sa vyvíjal spojením libreta, hudby, pantomímy a tanca. Prvé baletné kroky…