Rodinné domy

Rodinné domy v kopci

Postaviť si dom v kopci dnes už nie je ničím výnimočným. Viacerí ľudia stále častejšie prichádzajú na to, aké výhody im takto postavený dom môže  ponúknuť.

Výhľad

Medzi výhody takýchto domov patrí jednoznačne výhľad. Už od nepamäti ľudia stavali svoje obydlia na vyvýšených miestach, odkiaľ mali výhľad dole, na blížiaceho sa nepriateľa. Zdá sa, že sa v súčastnoti k tomuto inštinktu vraciame a rodinné domy sa čoraz častejšie stavajú v okrajových častiach miest pod a na kopcoch. Rodinné domy postavené v kopci sú odlúčené od spoločnosti, to však v dobrom zmysle. Pokiaľ nechcete, aby vás ráno budili trúbiace autá a ruch na ulici, toto je typ domu pre vás.

rodinné domy
Rodinné domy v kopci vyzerajú naozaj moderne

Teplo

Rodinné domy postavené v kopcoch využívajú vlastnosti zeme, ktorá má schopnosť udržiavať teplo pomerne dlho. Priemerná teplota zeme je okolo 13-14 stupňov Celzia. V zime pôda zamŕza maximálne 30-40 cm pod povrch, čo umožní hlbšej pôde opäť uchovať si svoju teplotu. Tento fakt robí z takýchto domov nízko-nákladové obydlie, a to o to viac ak k tomu pripočítame ešte aj finančné úspory pri možnej inštalácii solárnych panelov. Keďže tri steny domu sú umiestnené v zemi, znižuje sa možnosť úniku teplého vzduchu cez medzery, takže aj vykurovanie takéhoto priestoru je menej finančne náročné.

Sú nevýhody rodinného domu v kopci prekonateľné?

rodinné domy
Proti vyššej šanci zasiahnutia bleskom vás ochráni klasický hromozvod

Existujú však aj nevýhody, pre ktoré si treba dobre zvážiť kúpu alebo stavbu takéhoto domu. Rodinné domy postavené v kopci sú viac ohrozené zosuvmi pôdy, kvôli narušeniu prirodzenej štruktúry podložia. Preto treba pri stavbe dbať najviac na zabezpečenie proti zosuvom pôdy.

Rovnako sú tieto rodinné domy viac náchylné na zásah bleskom, kedže sú pravdepodobne najvyšším bodom v okolí. To je však možné jednoducho ošetriť hromozvodom. Samozrejme, ak si vyberiete bývanie v kopci, musíte mať na pamäti, že budete musieť obetovať napríklad bazén, záhradu, hranie futbalu s deťmi pred domom alebo záhradnú trampolínu, a podobne. Jednoducho preto, lebo zarovnanie kopca je finančne náročné a dostatočne rovnú plochu v kopci nenájdete.

Ľudia, ktorí sa rozhodnú postaviť si svoje rodinné domy v kopcoch si však jednoznačne viac cenia výhody takýchto domov a svoje rozhodnutie určite neľutujú.

Rodinné domy v kopci Postaviť si dom v kopci dnes už nie je ničím výnimočným. Viacerí ľudia stále častejšie prichádzajú na to, aké výhody im takto postavený dom môže  ponúknuť. Výhľad Medzi výhody takýchto domov patrí jednoznačne výhľad. Už od nepamäti ľudia stavali svoje obydlia na vyvýšených miestach, odkiaľ mali výhľad dole, na blížiaceho sa nepriateľa.…