Hnojivo na uhorky
- by Sana
Pri pestovaní uhoriek používame kvalitné hnojivo na uhorky
Bohatá a kvalitná úroda uhoriek je potešením každého záhradkára. Aby sme sa však k takej úrode dostali, chce to trochu námahy. Veď ako sa hovorí, nič nie je zadarmo. Uhorky vyžadujú dostatok slnka, vlahy a pri pestovaní taktiež používame hnojivo na uhorky.
Kedy sadiť
Uhorky sadíme koncom jari, keď už nehrozí, že môžu primrznúť. Rastlinky, najmä malé, sú totiž na chlad veľmi citlivé. Sadíme ich priamym výsevom alebo predpestovaním. Pri priamom sadení by sa semiačka mali nechať predklíčiť. Uhorky vyžadujú veľa slnka a dostatok tepla. Nie všetky lokality sú teda na ich pestovanie vhodné.
Hnojivo na uhorky s prídavkom minerálu
Ak pestujeme uhorky stále na tom istom mieste alebo ak pred nimi boli na tom istom mieste iné rastliny, je možné, že pôda je chudobná na živiny. Pre pestovanie a dobrý rast rastlín sú najdôležitejšími prvkami dusík (N), fosfor (P) a draslík (K). Ako hnojivo na uhorky sa teda často používajú kombinované NPK hnojivá. Uhorky sú na živiny veľmi náročné. Preto je potrebné aby počas celého vegetačného obdobia mali dostatočný prístup týchto živín. Pre rastlinu ale nie je dobré, ak je niektorej živiny prebytok. Preto prísun živín by mal byť hlavne vyrovnaný.
Za kvalitné hnojivo na uhorky sa považuje napríklad NPK hnojivo obohatené o minerál klinoptilolit, ktorý patrí do skupiny zeolitov. Tento minerál má tú výhodu, že je skvelým sorbentom. Z hnojiva teda do seba absorbuje živiny a následne si ich z neho rastlina podľa potreby čerpá. Hnojivo na uhorky s klinoptilolitom zabezpečuje regulovaný prísun živín počas celej doby vegetácie. Rastlina aj plody sú vďaka nemu silnejšie, zdravšie a väčšie. Navyše, majú vyššiu odolnosť voči chorobám. Toto hnojivo je taktiež priateľské k životnému prostrediu, teda ho neznečisťuje. Ak oň máte záujem, navštívte túto stránku.
O uhorkové políčko sa dobre staráme
Uhorky pravidelne zavlažujeme, no dbáme na to, aby voda od pôdy nebola oveľa chladnejšia. Najlepším časom na polievanie je ráno. Pri polievaní cez deň, najmä horúci, by sme rastliny mohli spáliť. Dávame pozor, aby sme nezalievali listy. Tie by sa totiž ľahko mohli stať terčom pre škodcov. Okrem toho sa snažíme aby sme uhorkové políčko mali bez buriny. Pri zbere plody netrháme ale odlamujeme alebo odrezávame.
Pri pestovaní uhoriek používame kvalitné hnojivo na uhorky Bohatá a kvalitná úroda uhoriek je potešením každého záhradkára. Aby sme sa však k takej úrode dostali, chce to trochu námahy. Veď ako sa hovorí, nič nie je zadarmo. Uhorky vyžadujú dostatok slnka, vlahy a pri pestovaní taktiež používame hnojivo na uhorky. Kedy sadiť Uhorky sadíme koncom jari, keď už…