pracovné odevy

Pracovné odevy pre ochranu nášho zdravia

Pracovné odevy patria medzi najdôležitejšie ochranné pracovné prostriedky, ktoré pomáhajú znižovať riziko úrazu pri práci. Aké pracovné odevy by nemali chýbať žiadnej firme zaoberajúcou sa rizikovou prácou? Základom sú montérkové odevy, ktoré vás ochránia pred špinou i zranením. Samozrejmosťou by mali byť aj ochranné doplnky k odevom, o ktorých si napíšeme nižšie. Mimoriadne obľúbenými položkami v dnešnej dobe sú aj jednorazové pracovné odevy a nepremokavé pracovné oblečenie vhodné do dažďa.

pracovné odevy
Antistatický vodeodolný pracovný odev

Dôležité časti pracovného oblečenia

Pracovné oblečenie je nepostrádateľnou výbavou tak ako pre pracovníkov v profesionálnych prevádzkach, tak aj pre domácich majstrov, ktorí hľadajú kvalitné pracovné odevy do každého počasia. Okrem oblečenia sú však dôležité aj doplnkové prvky.

Pevné a pohodlné topánky

 Na záhradu ku kosačke určite nepatria papuče alebo sandále. Pri práci je potreba odolná a pevná obuv, ktorá zabráni pošmyknutiu alebo poraneniu nástrojom. Ak sa idete popasovať s rýľom do vlhkej pôdy, určite uvítate poriadne čižmy, ktoré nepustia blato a vlhko až k nohám.

Rukavice

Ďalšou kapitolou je ochrana rúk. Triesky, spony, tŕne z kríkov alebo škvrny od farieb udržia v bezpečnej vzdialenosti od rúk práve rukavice. Iné si vyberte na prácu s rýľom či lopatou, iné na natieranie plota alebo čistenie bazéna.

Pracovné okuliare

Ak pracujete s kovom, drevom či ďalšími materiálmi a tiež režete, brúsite alebo pilníkujete, určite nezabudnite na ochranné okuliare. Pri práci s krovinorezom alebo vŕtacím kladivom si k okuliarom vezmite aj ochranu sluchu.

pracovné odevy
Ochranné okuliare a pracovné odevy vás efektívne ochránia

Pracovné odevy by mali byť funkčné

Rovnako, ako si na šport si vyberáte pohodlné a funkčné veci, mali by ste to urobiť aj pri pracovnom oblečení. Funkčné tričká aj spodky držia pot ďalej od tela, kvalitná mikina k vám zas nepustí chlad. Ak sa chcete pustiť do nejakých opráv, či už doma, na chalupe alebo v práci, chce to „nohavice s vreckami“. Do vreciek a šikovných putiek sa vojde skladací meter, zásoba skrutiek či špičiek na vŕtačku, kladivko a samozrejme tiež pracovné rukavice.

Pracovné odevy patria medzi najdôležitejšie ochranné pracovné prostriedky, ktoré pomáhajú znižovať riziko úrazu pri práci. Aké pracovné odevy by nemali chýbať žiadnej firme zaoberajúcou sa rizikovou prácou? Základom sú montérkové odevy, ktoré vás ochránia pred špinou i zranením. Samozrejmosťou by mali byť aj ochranné doplnky k odevom, o ktorých si napíšeme nižšie. Mimoriadne obľúbenými položkami v dnešnej dobe sú…