pokladka-zamkovej-dlazby

Zámková dlažba

Pokládka zámkovej dlažby dodá vašej terase honosnosť

Ak vám pri pohľade na vašu záhradnú terasu stále niečo chýba, tak práve teraz budete môcť zvážiť či práve pokládka zámkovej dlažby pre ňu nebude skvelým riešením. Zámková dlažba má množstvo výhod a okrem krásneho vzhľadu je aj veľmi praktická. Jednou z hlavných výhod je aj vysoká odolnosť voči mrazu, vode a iným vonkajším vplyvom. Pokládka zámkovej dlažby dodá vašej terase šmrnc a navyše cena je viac ako prijateľná.

Čo je zámková dlažba?

Pokládka zámkovej dlažby
Terasa so zámkovou dlažbou

Zámková dlažba je typ dlažby zo zhutneného betónu, ktorej horná strana je upravená pre lepší vzhľad. Jednotlivé dlaždice sú navrhnuté tak, aby do seba vzájomne zapadali. Vďaka tomu dlažba dosahuje vysokú stabilitu a odolnosť hlavne pri horizontálnom posune. Jednou z hlavných výhod zámkovej dlažby je možnosť jej rozobratia a opätovného zloženia do pôvodného stavu. Jednotlivé diely dlažby môžu mať rôzne odtiene vďaka čomu vzniká možnosť vytvárať rôzne obrazce, nápisy či prvky praktického charakteru – napr. na parkoviskách je možné týmto spôsobom vytvoriť parkovacie čiary oddeľujúce jednotlivé parkovacie miesta. Dlažba sa pokladá na sucho do štrkového podkladu a špáruje sa pieskom.

Pokládka zámkovej dlažby a jej údržba

Pokládka zámkovej dlažby
Takto môže pri dobrej údržbe vyzerať dlažba niekoľko rokov

Aj keď je zámkova dlažba z betónu, tak sa o ňu treba pozorne starať ako aj o iné materiály. Údžba zámkovej dlažby by mala prebiehať aspoň dvakrát ročne, na jar a na jeseň. Čistenie plôch v exteriéroch vykonávame mechanickou cestou. Snažíme sa zbaviť organických aj anorganických nečistôt, ktoré sa na ploche v priebehu roka usadia. V druhej fáze zámkovú dlažbu ošetríme údržbovými prostriedkam, ktoré povrchy terás oživia a predĺžia ich funkčnosť a hlavne životnosť. Zámkové dlažby sa tiež po istom čase udržujú aj čistiacim strojom, ktorý prenikne do hlbokých štruktúr a ošetrí dlažbu.

Zámková dlažba nie je vhodná len na terasy ale aj iné veľké plochy a ako parkoviská, chodníky alebo ihriská. Navyše pri pokládke zámkovej dlažby, môžete vytvárať rôzne obrazce alebo vhodnou dlažbou pomôcť nevidiacim.

Pokládka zámkovej dlažby dodá vašej terase honosnosť Ak vám pri pohľade na vašu záhradnú terasu stále niečo chýba, tak práve teraz budete môcť zvážiť či práve pokládka zámkovej dlažby pre ňu nebude skvelým riešením. Zámková dlažba má množstvo výhod a okrem krásneho vzhľadu je aj veľmi praktická. Jednou z hlavných výhod je aj vysoká odolnosť voči mrazu,…