obliečky

Obliečky a ich rozmery a farba

Naše trhy nám aktuálne ponúkajú nespočetné množstvo posteľnej bielizne, či už ide o druhy materiálu, zloženia, funkčnosti, farebnosti alebo rozmerového prevedenia. Obliečky nie sú výnimkou. Každý máme vlastné preferencie. Niekomu záleží na mäkkosti, iného zaujíma luxusný vzhľad a kombinácia obliečok s dizajnom spálne. Potom, čo si vyberiete to najdôležitejšie – materiál, ktorý by mal byť čo najviac príjemný ku vašej pokožke prichádzajú na rad ďalšie hodnotiace parametre. Poriadne si však treba rozmyslieť aj rozmery a výber farieb.

obliečky
Posteľná bielizeň môže mať aj neštandardné rozmery

Rozmery obliečok

Nemusíte sa obávať. Pôvodné obliečky pred nákupom nemusíte merať a ani do predajne si nemusíte brať meter. Rozmery obliečok sú poväčšine štandardizované. U vankúša to sú rozmery 70×90 cm a pri paplónoch 140×200 cm.

Ak však zistíte, že váš paplón, či vankúš nekorešpondujú s bežnými veľkosťami, prípadne máte záujem o nadštandardnú, nezúfajte. Dnes vám už každá existujúca firma s posteľným textilom vyrobí originálne obliečky na mieru, tak ako si vy sami zaželáte.

Existujú napríklad aj francúzske, či predĺžené paplóny. Tie francúzske nájdete s veľkosťou 200×220 cm a predĺžené s rozmermi 140×220 cm. Upozorňujeme vás však, že ich údržba je o niečo zložitejšia. Hlavne ich sušenie a žehlenie. Treba sa zamerať aj na to, aby boli ušité ž jedného kusu látky. Obliečky zošité z viacerých kusov látky nevyzerajú najestetickejšie. Je vysoko pravdepodobné, že aj výber dizajnu takýchto obliečok bude trošičku obmedzený.

obliečky
Pre deti odporúčame pestré farby

Ako si vybrať obliečky podľa farby

Farby, motívy a celkový vzhľad obliečok je už subjektívny. Môžete siahnuť či už po obľúbených farbách, či si obliečky vybrať podľa farby vašej spálne.

Výber obliečok by ste nemali zanedbávať. Farby totiž ovplyvňujú vašu náladu a vytvárajú súlad s vonkajším prostredím. Napríklad také teplé farebné odtiene ako červená, či žltá na vás môžu vplývať hrejivo a povzbudivo. Studené farby ako modrá a fialová vás zas v lete schladia a upokoja. Momentálne sú veľmi populárne aj 3D posteľné obliečky, ktorý vášmu priestoru vytvoria nezvyčajný dizajn.

Čo sa týka detských obliečok, stavte na farebnosť. Tmavé odtiene totiž nepôsobia príliš priaznivo na detskú psychiku.

Naše trhy nám aktuálne ponúkajú nespočetné množstvo posteľnej bielizne, či už ide o druhy materiálu, zloženia, funkčnosti, farebnosti alebo rozmerového prevedenia. Obliečky nie sú výnimkou. Každý máme vlastné preferencie. Niekomu záleží na mäkkosti, iného zaujíma luxusný vzhľad a kombinácia obliečok s dizajnom spálne. Potom, čo si vyberiete to najdôležitejšie – materiál, ktorý by mal byť čo najviac…