Načo potrebujeme nočné lampy?

K čomu sú nočné lampy?

Sú ľudia, ktorí si hovoria, že nočné lampy sú vlastne zbytočné. Veď cez deň nám slúži prirodzené denné svetlo a večer si zasvietime klasickým lustrom. V podstate sa bez nich skutočne zaobídeme, no nočné lampy majú niekoľko funkcií.

Nočné lampy pre prirodzený fyziologický rytmus ľudského tela

Nie je jedno, či spíte 8 hodín v noci, alebo cez deň. Ľudské telo funguje prirodzene tak, že najlepší odpočinok získa v tme, teda v noci, a bez akýchkoľvek rušivých elementov. No a keďže, najmä počas zimných mesiacov, je tma/noc niekedy dlhšia ako svetlo/deň stáva sa, že ešte aj cez deň si musíme svietiť svietidlami. Avšak klasické lustre nám ponúkajú akoby náhradné denné svetlo, to znamená, že je relatívne silné a jasné. Niekedy takéto osvetlenie pôsobí na telo energicky a „živo“ následkom čoho môžu mať niektorí ľudia ťažkosti zaspávať keď k tomu príde. A tu prichádzam na prvú a základnú funkciu nočných lámp. Nočné lampy poskytujú tlmenejšie svetlo. Väčšinou sú umiestnené na nočnom stolíku alebo na komode čo znamená, že svetlo prichádza z nižšej úrovne. Tlmené svetlo, resp. tma, prirodzene pôsobí na telo tak, že je uvoľnenejšie a človek sa pomaly postupne stáva ospalejším. Preto takéto lampy akoby pripravujú telo na nočný spánok. Čiže všetky vyššie spomenuté fakty pozitívne vplývajú na ľudský organizmus.

dizajnová lampa
Zaujímavá dizajnová lampa vynikne vo vašej spálni.

Nočné lampy pre romantiku

Nie je hádam nič krajšie a romantickejšie pre dvojicu doma, ako keď si zapáli krb či zapne elegantné nočné lampy. V miestnosti zopár bytových doplnkov, deka, pohár vína alebo teplý čaj. Poskytujú príjemné prítmie, ktoré pôsobí útulne a hrejivo. Takto použité lampy sa môžu doplniť alebo nahradiť aj sviečkami.

štýlová nočná lampa
Štýlová a moderná nočná lampa.

Z estetického hľadiska

Z estetického hľadiska sú nočné lampy príjemnými doplnkami, ktoré vyplnia prázdne tmavé kúty, prípadne zasvietia len na konkrétny bod (na obraz alebo kvety), na ktorý chcete upozorniť, zvýrazniť, ktorým chcete zaujať. Môžu byť dokonca dekoratívne, dizajnérske, či ojedinelé, ktoré pôsobia ako umelecké dielo v miestnosti aj počas dňa, keď sa práve nevyužívajú.

K čomu sú nočné lampy? Sú ľudia, ktorí si hovoria, že nočné lampy sú vlastne zbytočné. Veď cez deň nám slúži prirodzené denné svetlo a večer si zasvietime klasickým lustrom. V podstate sa bez nich skutočne zaobídeme, no nočné lampy majú niekoľko funkcií. Nočné lampy pre prirodzený fyziologický rytmus ľudského tela Nie je jedno, či spíte 8…