mokasíny

Mokasíny z americkej divočiny

Nosíte mokasíny? Myslíte, že si z nich viete vybrať? Ide o topánky s jasne preukázateľnou históriou. Začali ich šiť už starí americkí Indiáni, ktorí ich povýšili na doslova posvätný artikel vo svojom primitívnom šatníku. Topánky sa šili z jedného – na oblečenie nepoužiteľného a nepotrebného – kusu kože. Podrážku a zvršok zošili výrazným stehom, dokonca podľa toho, ako boli topánky zošité, sa dalo zistiť, z akého kmeňa pochádzajú. Do boja si muži obúvali vždy nový pár a keď niekoho pochovávali, mokasíny patrili medzi jeho pohrebnú výbavu, aby mu aj po smrti slúžili.  

mokasíny
Pôvod mokasín je u starých Indiánov

Mokasíny ako identifikátor kmeňa

Mokasíny mali nohu svojho nositeľa chrániť pri nerovnom a nehostinnom povrchu, na druhej strane dotyčný, ako sa vraví, nestrácal pôdu pod nohami. Obuv totiž nemala podrážku v pravom slova zmysle, takže ten-ktorý bojovník, lovec, cítil chôdzu napr. v lesnatom poraste. Zhrubnutú podrážku začali postupne využívať obyvatelia skalnatých miest. Ako sme si už povedali, každý kmeň mal svojské zdobenie svojich topánok, spôsob šitia bol ale praktický všade rovnaký. Kožený materiál bol takisto variabilný.

Moderné mokasíny

Na modernej verzii mokasín majú svoju zásluhu, samozrejme, najmä Američania. Aj keď v Škandinávii sa nosili topánky obdobného štýlu, takže úplné prvenstvo Američanov môže byť sporné. V každom prípade, topánky, ktoré boli pôvodne určené pre muža, dostali v novodobej histórii niekoľko nových podôb a dnes hovoríme, že sú univerzálne a máme krásne dámske aj pánske modely. Ponúkajú sa nám v rôznych farbách, štýloch a prevedeniach. Dokonca aj s vyššou podrážkou! Takéto topánky sa síce môžu nazývať mokasínami alebo poltopánkami, no najvýstižnejšie znie anglické slovo „loafers“.

mokasíny
Dnes majú mokasíny aj dámske modely

Kožené, semišové, perforované, s technológiami, ktoré robia chôdzu ešte pohodlnejšiu – dnešný výber je skutočne rozmanitý.  Táto obuv je nielen mimoriadne komfortná, ale aj štýlová a pravdepodobne sa z módnej scény nikdy nevytratí. Má totiž svoj význam v rôznych sezónach (minimálne jar, leto, jeseň) a nosiť ju možno vo vnútri ako aj vonku. Po mokasínach siahajú tak nízkonákladové ako aj kvalitné drahé značky. V každej kategórii zákazníkov sa totiž nájdu tí, ktorí vedia štýlovosť mokasínov oceniť.

Nosíte mokasíny? Myslíte, že si z nich viete vybrať? Ide o topánky s jasne preukázateľnou históriou. Začali ich šiť už starí americkí Indiáni, ktorí ich povýšili na doslova posvätný artikel vo svojom primitívnom šatníku. Topánky sa šili z jedného – na oblečenie nepoužiteľného a nepotrebného – kusu kože. Podrážku a zvršok zošili výrazným stehom, dokonca podľa toho, ako boli topánky…