Maľovanie – zmeňte vzhľad vášho interiéru!

Ak sa vám už vzhľad vašej obývačky, kuchyne či spálne rokmi trochu opozeral, môžete buď kompletne vymeniť nábytok, bytové doplnky alebo jednoducho premaľovať steny. Maľovanie patrí k tým najlacnejším metódam, no zároveň rovnako účinným ako prvé dve možnosti. Ak stenám vášho bytu či domu doprajete nový náter, dosiahnete tým výraznú zmenu, no treba vedieť aký odtieň zvoliť, aby farba stien dokonale ladila s ostatným zariadením a spolu tak vytvárali pekný celok. Maľovanie je pre niekoho trápením, no s našimi malými radami mu príde na chuť aj ten, kto doteraz maľovanie neznášal – stačí ak si všetko vopred naplánujete a pripravíte a výsledný efekt vás milo prekvapí.

malovanie
Pri maľovaní kľudne popustite uzdu svojej fantázií.

Maľovanie a predpríprava

Skôr ako sa na maľovanie dáte, musíte v prvom rade vypratať danú miestnosť alebo aspoň dôkladne pozakrývať nábytok, rovnako ako aj podlahu a okná – ušetríte si tak hodiny nezmyselného upratovania. Steny zbavte nečistôt, mastnoty, prachu, ale aj plesní a zatmeľte všetky nerovnosti na stene ako napríklad diery po klincoch či praskliny v omietke. Nasleduje veľmi dôležitý krok a tým je penetrácia povrchu, ktorá má podklad spevniť a zvýšiť priľnavosť náteru. Keď penetračný náter úplne zaschne je čas konečne vytiahnuť štetec alebo valček (ideálny je teleskopický valček s ktorým hravo namaľujete aj strop) a začať s maľovaním.

malovanie
Správnou prípravou maľovanie zvládne každý.

Maľovanie – ako na to?

Maľovanie nie je žiadna veda a zvládne ho úplne každý. Skôr ako začnete maľovať valčekom, pretrite najprv štetcom všetky kúty a miesta spojov do ktorých valček ťažko prenikne. S valčekom začínajte vždy od stropu a postupujte smerom od okna do stredu miestnosti, aby ste vo svetle videli, či je farba rovnomerne nanesená. Farby nemusíte riediť, najmä ak použijete kvalitnú farbu, spokojne si vystačíte len s jedným náterom. Dôležitý je aj výber farby. Najväčší dôraz klaďte ak maľujete viac zaťažované miestnosti akými je napríklad kuchyňa, kúpelňa, predsieň či obývačka, kde je rozumné investovať do umývateľných náterov.

Ak sa vám už vzhľad vašej obývačky, kuchyne či spálne rokmi trochu opozeral, môžete buď kompletne vymeniť nábytok, bytové doplnky alebo jednoducho premaľovať steny. Maľovanie patrí k tým najlacnejším metódam, no zároveň rovnako účinným ako prvé dve možnosti. Ak stenám vášho bytu či domu doprajete nový náter, dosiahnete tým výraznú zmenu, no treba vedieť aký…