kuskus

Kuskus – navarte si zdravie

Mnohí z vás už o ňom niečo počuli, no sú aj takí, ktorí o kuskuse nevedia nič. Pritom je to veľká škoda. Kuskus patrí k veľmi zdravým a ľahko stráviteľným potravinám, ktoré by v našom jedálničku jednoducho nemali chýbať. A čo to vlastne ten kuskus je? Je to maličká cestovina tvarovaná do guličiek, výzorom veľmi podobná tarhoni. Na výber máte nielen obyčajný, ale aj celozrnný kuskus. Ten je pochopiteľne zdravší a k tomu všetkému má aj viac minerálnych látok a vlákniny. Dá sa pripravovať na milión spôsobov a to tak na slano ako aj na sladko. Väčšinou ide o naozaj jednoduché a rýchle recepty, ktoré vám zaberú len pár minút v kuchyni – jednoducho ideál pre každú gazdinku.

kuskus
Šalát s kuskusom, cuketou, rajčinami a halloumi

Kuskus a jeho benefity

Túto potravinu milujú aj vyznávači zdravej stravy. Predovšetkým jeho celozrnnú podobu, pretože ide o zdravú potravinu, ktorá obsahuje celý rad účinných látok. Tieto zabezpečujú napríklad aj dobré a ľahké trávenie. Väčšinou sa podáva ako príloha ku jedlám a oceníte ho nielen preto, že podporuje trávenie, ale aj preto, že urýchľuje váš metabolizmus, vďaka čomu je vhodný aj pri diétach. Výhodou je aj to, že po ňom ostanete dlhšie sýty. Kuskus prečistí vaše hrubé črevo a normalizuje hladinu cukru v krvi, takže vám nehrozí nič také ako pocit „vlčieho hladu“, kedy do seba v priebehu minúty nahádžete všetko možné – hlavne nezdravé sacharidy. Príprava kuskusu je pritom veľmi jednoduchá a zvládne ju naozaj každý – stačí ho zaliať vriacou vodou, vývarom či mliekom, zamiešate, prikryjete a necháte zopár minút odstáť. Kuskus vstrebe všetku tekutinu a zmäkne.

kuskus
Kuskus je tiež vynikajúcou náhradou cestovín

Kuskus ako dezert

Táto zdravá potravina je načastejšie vyrábaná zo semoliny, teda z tvrdenej pšenice – krupice. Názov kuskus pochádza z arabčiny, odkiaľ aj pochádza. Postupne sa rozšíril do celého sveta a dnes už patrí k najobľúbenejším potravinám. Táto chutná potravina zaujala pozíciu veľmi všestranného pokrmu, ktorú môžete pripraviť tak na slano ako aj na sladko. V slanej podobe je častejšie využívaná ako príloha (namiesto ryži či zemiakov) alebo býva základom pre množstvo šalátov a studených pokrmov. Z kuskusu však môžete pripraviť aj delikátny dezert, stačí použiť nejaké ovocie, trstinový cukor, hrozienka, oriešky, maslo, mlieko či škoricu a budete sa olizovať aj za ušami. Pritom sa nebudete musieť báť, že sa po takejto dobrote nezmestíte do svojich nových šiat, pretože s kuskusom mlsáte zdravo.

Mnohí z vás už o ňom niečo počuli, no sú aj takí, ktorí o kuskuse nevedia nič. Pritom je to veľká škoda. Kuskus patrí k veľmi zdravým a ľahko stráviteľným potravinám, ktoré by v našom jedálničku jednoducho nemali chýbať. A čo to vlastne ten kuskus je? Je to maličká cestovina tvarovaná do guličiek, výzorom veľmi…