Prečo bola Kuba najznámejším ostrovom na svete?

Kuba je v súčasnosti známa ako skvelá dovolenková destinácia, kde rum tečie potokom. V minulosti zohral tento karibský ostrov kľúčovú rolu v otázke bezpečnosti celej planéty. Rusko a Spojené štáty viedli proti sebe studenú vojnu. Studená vojna znamená, že oba národy sa pretekali vo výskumoch, v zbrojení a vôbec pri každej príležitosti, kde to bolo možné, ako aj v športe. Rizikové však bolo spomenuté zbrojenie. Obe krajiny pracovali na vývoji jadrových zbraní, ktoré mohli v okamihu zničiť celý svet, prípadne ho spraviť neobývateľným. Nechýbalo mnoho a možno by sme v súčasnosti ani len nežili. Čo sa vtedy na Kube odohralo?

kuba
Kuba sa takmer stala miestom svetovej tragédie.

Kuba, ako spojenec Sovietskeho zväzu 

Jedna z najpodstatnejších kapitol studenej vojny sa odohrala v roku 1962. Kuba mala po svojom území rozmiestnené rakety, ktoré slúžili na ochranu voči prípadným útokom zo strany USA. Jednalo sa o odpoveď Sovietskeho zväzu na rozmiestnenie rakiet USA v krajinách ako Veľká Británia, Taliansko a Turecko. Pre Sovietov to znamenalo bezprostredný stav ohrozenia, nakoľko z týchto miest boli krajiny bývalej železnej opony na dostrel. Za krízu sa označuje čas od odhalenia základní na ostrove pomocou amerického prieskumu. Celý svet bol od toho momentu v napätí. Trvalo to 12 dní, kým neboli základne rozobraté. Tieto necelé dva týždne sa označujú za najrizikovejšie v histórii ľudstva, nakoľko mohli vyústiť až do jadrovej vojny.

kuba
Kuba a španielsky vplyv na architektúru je cítiť.

Miesto jadrovej hlavice kvalitný rum a chutná cigara 

Komunizmus sa z Kuby dodnes nevytratil. Dopláca na to hlavne domáce obyvateľstvo, ktorého životná úroveň patrí medzi najnižšie na svete. Preto je Kuba tak dostupná turistom z celého sveta, pretože sa z ekonomického hľadiska nemá o čo tento ostrov oprieť. Kuba je známa pre vývoz kubánskych cigár do celého sveta, ako aj rumu z cukrovej trstiny. Na turistov tu čakajú dlhé a žiarivé pláže plné bieleho piesku, nespútaný nočný život a priateľskosť domácich obyvateľov. Ostrov je od svojho založenia ovplyvnený Španielskom. Dohovoríte sa tu najmä španielsky, ale angličtina patrí k výbave minimálne v hoteloch. Pokiaľ máte radi latino európsku architektúru určite navštívte hlavné mesto Havana, ktoré si zamilujete najmä pri západoch slnka. A to je dôvod na dovolenku na Kube.

Kuba je v súčasnosti známa ako skvelá dovolenková destinácia, kde rum tečie potokom. V minulosti zohral tento karibský ostrov kľúčovú rolu v otázke bezpečnosti celej planéty. Rusko a Spojené štáty viedli proti sebe studenú vojnu. Studená vojna znamená, že oba národy sa pretekali vo výskumoch, v zbrojení a vôbec pri každej príležitosti, kde to bolo možné, ako aj v športe. Rizikové však…