interiérové farby

Interiérové farby a ich vplyv na nás

Môžu nadchnúť ale i deprimovať

Jednotlivé farby, ich odtiene a vhodné či menej vhodné kombinácie nás silne ovplyvňujú od ranného detstva. Ovplyvňujú naše vnímanie a rozmanité pocity zo seba, iných a nášho okolia. Môžu nás nadchnúť, naplniť energiou a pozitívnymi vibráciami, alebo môžu mať na nás aj negatívny, nie dobrý až depresívny vplyv. Práve preto vybrať interiérové farby do miestností  má veľký význam, ak sa chceme dobre cítiť pri práci, hre s deťmi alebo potrebnom odpočinku.

Harmónia interiérových farieb v miestnosti

Farby ovplyvňujú naše pocity, preto má výber odtieňov v jednotlivých miestnostiach zásadný význam pre harmonické strávenie času v nich. Človek je schopný rozoznať stovky rozličných farebných odtieňov. Obyčajne sa pre prílišný počet odtieňov len ťažko dokážeme rozhodnúť pre správnu farebnú kombináciu v miestnosti. Pri zariaďovaní obytných priestorov zohrávajú farby zásadnú úlohu. Vtieravé a silné farby priestor opticky zúžia, naopak pokojné a nevtieravé farby vytvárajú v miestnosti dojem priestrannosti. Studené farby (modrá, biela, niektoré odtiene zelenej, fialová…) sú nevtieravé a preto sa pri rozširovaní priestoru rozhodujeme skôr pre takéto odtiene, než pre teplé farby (červená, žltá, oranžová, hnedá …). Tmavé farby pôsobia ťažko, preto nás môžu potláčať, zatiaľ čo  svetlé interiérové farby sú ľahké a pozdvihujú nás.

Psychológia výberu interiérových farieb

interiérové farby
Takže nezabudnite. Interiérové farby treba vyberať s rozumom.

Pri výbere farieb a ich vplyvu na nás máme asi najviac dočinenia s psychológiou. Vie sa, že žltá farba podporuje komunikáciu, oranžová zvyšuje hravosť, veselosť a vylepšuje našu celkovú pohodu. Sýty tón marhuľovej pôsobí hrejivo a miestnosť dokáže veľmi zútulniť. Aj kuchyni sluší žltá, vyvoláva chuť do jedla. Tieto odtiene sú ideálnym riešením pre obývaciu miestnosť. Ak neskúšate nejaký neveselý experiment, nevymaľujte si spálňu na čierno. V spálni by mohla byť aspoň jedna stena modrá, tá totiž pôsobí chladivo a upokojuje.

Do kúpeľne sa tiež celkom hodia modré a béžové interiérové farby, zvýrazňujú čistotu priestorov. Možno netušíte, že sa nemusíte báť dať malým a tmavým miestnostiam tmavé farby. Vôbec im to neublíži, keď zvolíte svetlý nábytok, textilné doplnky a vtipné osvetlenie. Ak máte v dome miestnosť vyhradenú pre relax a uvoľnenie po celodennom zhone, skúste ju ladiť do zelených interiérových farebných odtieňov.

Pre viac informácií o farbách a pre výber profesionálne vyrobených farieb vyskúšajte produkty San Marco.

Môžu nadchnúť ale i deprimovať Jednotlivé farby, ich odtiene a vhodné či menej vhodné kombinácie nás silne ovplyvňujú od ranného detstva. Ovplyvňujú naše vnímanie a rozmanité pocity zo seba, iných a nášho okolia. Môžu nás nadchnúť, naplniť energiou a pozitívnymi vibráciami, alebo môžu mať na nás aj negatívny, nie dobrý až depresívny vplyv. Práve preto vybrať interiérové farby do…