hnojivo na trávnik

Hnojivo na trávnik – ktoré sa hodí pre ten váš?

 

Mnohí ľudia nevedia, že trávnik naozaj potrebuje celoročnú starostlivosť a hnojenie. Väčšinou sa spoliehajú na prírodu a trávniku doprajú prehnojenie raz za niekoľko rokov. Od zdravia trávnika sa však odvíja prosperita ostatných rastlín ale aj estetický obraz celej záhrady. Preto si treba zadovážiť hnojivo na trávnik a tak docieliť zdravú zelenú farbu, a porast bez machov a buriny.

 

Hnojivo na trávnik

Pokiaľ chcete dosiahnuť rýchly rast a bujnenie, použite krátkodobé hnojivo na trávnik. Doporučuje sa posypávať trávnik 10 – 15 krát ročne jemným granulátom, aby sa zamedzilo presypu na jednom mieste, ktorý by mohol spôsobiť spálenie trávnika. Ak potrebujete trávniku rýchlo pomôcť, zvoľte práve tento typ hnojiva.

Ak nechcete riskovať spálenie častí trávy, použite dlhodobé hnojivo na trávnik, 2-3 krát do roka. Látky obsiahnuté v tomto hnojive sa uvoľňujú postupne, ušetria vám čas a námahu pri starostlivosti. Tento typ obsahuje vyvážený podiel dusíka, draslíka, fosforu a horčíka.

Čo kedy použiť?

Dusík podporuje rast a má regeneračné vlastnosti, pôda ho má nedostatok hlavne na jar a v lete. Draslík ochraňuje steblá voči mrazu a suchu. Fosfor použite na podporu rozrastania koreňového systému a horčík na tvorbu chlorofylu, zeleného farbiva, ktoré je potrebné k správnemu fungovaniu fotosyntézy. Ak sa po zime na trávniku objavili biele miesta je vhodné zakúpiť prípravok so sírou, ktorej obsah na týchto miestach v pôde klesol.

Dôležitým ukazovateľom zdravia trávnika je aj hodnota pH, ktorá by sa mala pohybovať medzi 5,5 až 6,6. Optimálny stav môžete prinavrátiť dusíkatým hnojivom alebo vápencom.

hnojivo na trávnik
Vyberte si hnojivo na trávnik presne podľa toho, na čo ho potrebujete

Ak kupujete hnojivo na trávnik, je dôležité posúdiť veľkosť koncentrátu v pomere k cene a k veľkosti vášho trávnika. Dlhodobé hnojivá sú drahšie, na obale majú uvedené trvanie pôsobenia až 70 dní. Pokiaľ máte vyšší alebo hustejší trávnik dbajte aj na veľkosť granulátu. Granule by mali byť čo najmenšie, aby sa dostali až k pôde, skôr ako spália listové časti. Špeciálne jesenné hnojivo je vhodné zakúpiť ako prípravu na zimné mesiace. Obsahuje hlavne draslík a fosfor s postupným uvoľňovaním.

  Mnohí ľudia nevedia, že trávnik naozaj potrebuje celoročnú starostlivosť a hnojenie. Väčšinou sa spoliehajú na prírodu a trávniku doprajú prehnojenie raz za niekoľko rokov. Od zdravia trávnika sa však odvíja prosperita ostatných rastlín ale aj estetický obraz celej záhrady. Preto si treba zadovážiť hnojivo na trávnik a tak docieliť zdravú zelenú farbu, a porast bez…