fotopapier

Fotopapier

Fotopapier ako základ kvalitne vytlačenej fotografie

Už dávno sú za nami doby, keď sme si museli každý nafotený kinofilm pracne vyvolávať v tmavej miestnosti mokrou cestou. Príchodom digitalizácie prišli fotolaby, ktoré nám prácu značne uľahčili. Pokrok sa však nezastavil a nasledovali digitálne fotoaparáty a s nimi i postupný koniec kinofilmov. Už nemusíme s každým snímkom utekať ani do fotolabu. Stačí zapnúť počítač a spustiť Photoshop, či iný program na úpravu fotografií, do tlačiarne vložiť fotopapier a môžeme tlačiť. Foto papier, je jedným z dôležitých faktorov, ktoré môžu do značnej miery ovplyvniť výsledky našej práce – fotografie.

Fotopapier a výrobcovia

Okrem známych výrobcov fotopapieru, ako sú napríklad Brother, Canon, HP, Epson, Polaroid, Fujifilm, a množstvo iných, sú vo svete stovky ďalších výrobcov. Najviac výrobcov foto papieru  je sústredených v Číne.

Z výstupných zariadení, určených na tlač, dosahuje najkvalitnejšie výsledky tlač fotografií na atramentových tlačiarňach. Nakoľko v tomto krátkom príspevku nemáme čas presne rozoberať jednotlivé faktory, určujúce kvalitu tlače atramentovej tlačiarne, v stručnosti môžeme uviesť len pár. Čím dokáže tlačiareň z tlačovej hlavy vystreľovať menšie kvapky atramentu a čím má viac samostatných farebných kaziet, či zásobníkov, tým je jej tlač kvalitnejšia.

U známych výrobcov fotopapiera zas platí nepísané pravidlo, že najlepšie výsledky sa dosahujú na fotopapieri toho istého výrobcu, ktorého tlačiareň a kazety používate (napr. papier Canon, tlačiareň Canon, kazety Canon). Netvrdíme, že to nie je pravda, avšak podľa nás, je za tým hlavne obchodná politika.

Výsledky tlače ovplyvňuje množstvo faktorov a z našich dlhoročných skúseností vieme, že veľmi kvalitné fotografie je možné vytlačiť aj na tzv. neznačkové fotopapiere mnohých výrobcov.

fotopapier
Fotopapier si môžete vybrať z rôznych formátov

Samozrejme vytlačená fotografia na atramentovej tlačiarni má svoje špecifiká oproti fotografii vytlačenej na laserovej tlačiarni, či kopírke, alebo fotografii vytvorenej v klasickom fotolabe. Na druhej strane, keď si fotografiu spracovávame sami, nielenže sme autormi určitého tvorivého procesu, z ktorého pokiaľ nás daná práca baví, môžeme mať nielen radosť, ale dokážeme si fotografiu upraviť podľa vlastných predstáv. A to za tú námahu stojí.

Fotopapier ako základ kvalitne vytlačenej fotografie Už dávno sú za nami doby, keď sme si museli každý nafotený kinofilm pracne vyvolávať v tmavej miestnosti mokrou cestou. Príchodom digitalizácie prišli fotolaby, ktoré nám prácu značne uľahčili. Pokrok sa však nezastavil a nasledovali digitálne fotoaparáty a s nimi i postupný koniec kinofilmov. Už nemusíme s každým snímkom utekať ani do fotolabu. Stačí zapnúť…