Výletné lode

First moment, last minute alebo pekná dovolenka na chalupe?

Dovolenka včas

Ja osobne mám angličtinu rád od detstva, venujem sa jej a používam ju takmer denne. Snažím sa však vyhýbať módnemu začleňovanie jej niektorých výrazov a spojení, podľa mňa občas násilnému, do mojej ľubozvučnej materinčiny.

Nedá sa tomu samozrejme úplne vyhnúť a ubrániť, patrí to k nášmu každodennému bytiu či spôsobu našej komunikácie cez rôzne médiá. Je to jednoducho trend a jedna z mnohých tém na výskumné štúdie pre jazykárov, sociológov a psychológov.

dovolenka
Exotická dovolenka v Kambodži?

Možno, že aj nejaký dobrý domáci psychológ by mi občas spisovnou slovenčinou otcovsky poradil, aby som zostal „cool“, ak mi môj syn občas naznačí, že ma zo seba dobrý “feeling“. Ten môj mladší potomok mi práve včera z dovolenky so svojou opálenou priateľkou zo známeho letoviska v Kambodži poslal „full inclusive image“. Viem, že si zo mňa uťahuje, pozná ma dobre. Veď nakoniec aj ja denne vyslovím to všemagické slovíčko „sorry“.

Chystáte si už v januári svoju dovolenku?

Možno, že patríte k tým z nás, ktorí si pri objednávaní dovolenky hovoria, že čím skôr tým lepšie. Má to samozrejme aj svoje výhody aj nevýhody. Mnohé cestovné kancelárie poskytujú zľavy.

Ak sa chcete v lete kúpať a potápať niekde na pobreží Stredozemného mora, potom sú najväčšie dovolenkové zľavy dostupné už dokonca od decembra do konca marca. Ja osobne cestujem často, nevyužívam však príliš služieb cestoviek. Ale letenky si rezervujem cez internet aj niekoľko mesiacov vopred. Sú výrazne lacnejšie. Ubytovanie a dopravu na mieste si potom dotváram podľa aktuálnej situácie.

Výhody včasnej objednávky na dovolenku

dovolenka
Alebo mestská dovolenka v Európe?

Ak ste teda rozhodnutí pre ten „first moment“ nákupu vašej letnej dovolenky v nejakej cestovnej agentúre, potom okrem tých zliav v cene zájazdu, môže získať aj ďalšie výhody.

Vaše dieťa môže s vami cestovať na rodinnú dovolenku úplne zdarma, všetky služby sú tzv. „all inclusive“ alebo aj nejaký ten fakultatívny výlet na najbližšie stredoveké hradisko môže byť bez finančného príplatku. Môžete si vopred sami urobiť akýsi prehľad o cenách a ponuke na internete v pohodlí vašej obývačky. Alebo navštíviť osobne nejakú tzv. „kamennú cestovnú agentúru“ v mieste vášho bydliska. Včasným objednaním si dovolenky a zaplatením zálohy máte aj väčšie možnosti pri výbere ubytovania a doplnkových služieb.

Určitou nevýhodou príliš skorého rozhodnutia sa o destinácii našej dovolenky, je určité riziko nepredvídanej zmeny alebo nejakej udalosti vo vašom súkromnom či rodinnom dianí. Preto niektorí dovolenkári uprednostňujú tzv. last minute rezerváciu. Je často omnoho lacnejšia ale aj tá má svoje úskalia. Ak ste však skúsení, nechystáte si svoju prvú zahraničnú dovolenku v živote, potom sami dobre viete, ako postupovať a čo vám osobne najviac vyhovuje, aké máte dobré či menej dobré skúsenosti s cestovkami.

Takže na záver už len to obligátne nielen na dovolenke kdekoľvek naokolo – „good luck and bye bye“.

Dovolenka včas Ja osobne mám angličtinu rád od detstva, venujem sa jej a používam ju takmer denne. Snažím sa však vyhýbať módnemu začleňovanie jej niektorých výrazov a spojení, podľa mňa občas násilnému, do mojej ľubozvučnej materinčiny. Nedá sa tomu samozrejme úplne vyhnúť a ubrániť, patrí to k nášmu každodennému bytiu či spôsobu našej komunikácie cez rôzne médiá.…