slnečné okuliare

Ako si vybrať slnečné okuliare podľa typu tváre

Hľadáte dokonalé slnečné okuliare? Keď sa chystáte nakupovať, máte na vyber obrovské množstvo typov okuliarov. Pre uľahčenie výberu vám odporúčame uistiť sa, že si vyberiete ten správny tvar ich rámu podľa typu vašej tváre. Či už máte okrúhlu, oválnu alebo hranatú tvár, v každej optike na vás určite čakajú okuliare vyrobené len pre vás! Tento návod vám pomôže nájsť ideálny rám podľa vašej tváre.

Aby ste si mohli správne vybrať, musíte najprv identifikovať svoje črty tváre. Existuje 5 hlavných kategórií tvarov tváre: hranatá, okrúhla, oválna, srdcová a trojuholníková.

slnečné okuliare
Okrúhle rámy sa hodia predovšetkým pre hranaté tváre

Slnečné okuliare pre hranatý typ tváre

Štvorcové a obdĺžnikové typy tváre majú často odvážne a hranaté črty, pre ktoré sa hodia hlavne zaoblené a tenšie rámy. Najlepšie bude, ak budú o niečo širšie na boku. Okrúhle a oválne rámy zjemnia ostré uhly v štvorcovej tvári a pridajú rovnováhu. Na obdĺžnikových tvárach tak budú pôsobiť harmonicky a prirodzene a nie ako hranaté mantinely . Rámy by mali byť zároveň úmerné dĺžke i šírke tváre.

Aké okuliare vybrať pre okrúhly typ tváre

Okrúhle tváre sú plné mäkkých kriviek a hladkých línií s tvárou, ktorá má približne rovnakú šírku od čeľuste až po úroveň obočia. Ľudia s okrúhlymi tvárami majú zvyčajne plné líca a zaoblenú bradu.

Najdôležitejšou vecou, ktorú si pri výbere okuliarov pre okrúhle tvary tváre zapamätajte, je vybrať rámy, ktoré jej pridajú viac uhlov. Ide teda hlavne o obdĺžnikové, mačacie a iné geometrické rámy. Tie obdĺžnikové tvár opticky predĺžia a zúžia. Mačacie a iné geometrické rámy svojimi ostrými uhlami vytvoria pre tvár rovnováhu.

slnečné okuliare
Cat-eye slnečné okuliare pre okrúhly typ tváre

Oválna tvár a slnečné okuliare

Oválna tvár sa od okrúhlej líši užším čelom a úzkou až špicatou bradou. Ľuďom s oválnymi tvárami sa hodí väčšina tvarov rámu.

To však neznamená, že si majú vybrať akékoľvek slnečné okuliare z ponuky. Rám by mal zdôrazniť silné body, aby tvár vyzerala dokonale vyvážene. Pre oválnu tvár to znamená zdôraznenie prirodzenej rovnováhy tváre a pridanie uhlov k jej mäkkým krivkám. Preto pôjde predovšetkým o obdĺžnikové a iné geometrické tvary rámov.

Okuliare pre srdcovú tvár

Tváre v tvare srdca sú najširšie na úrovni obočí a postupne sa zužujú až na bradu. Tento tvar tváre môže byť dlhý alebo okrúhly a často dáva jej majiteľovi veselý vzhľad. Srdcový typ tváre sa tak isto ako ten oválny považuje za najuniverzálnejší. Preto sa pre nich hodia takmer všetky typy rámov.

Vyberte správne aj pre trojuholníkovú tvár

Trojuholníkové tváre sú najširšie na dne – na úrovni čeluste a najužšie na vrchole – na čele. V takom prípade chcete nájsť zrkadlovo-opačný rám, čiže tučný rám v hornej a úzky v dolnej časti okuliarov. Slnečné okuliare so širším alebo hrubším rámom v oblasti obočia odvrátia pozornosť od vašich silných čelustí a predĺžia vaše čelo, čím zharmonizujú črty vašej tváre.

Pre trojuholníkové tváre sa teda hodia rámy v tvare písmena D, okuliare Aviator a okuliare cat-eyes – mačacie.

Pravdou je, že takmer nikto nemá úplnú srdcovú, hranatú tvár alebo tvár s inou tvarovou kategóriou. Väčšina tvárí je kombináciou niekoľkých rôznych tvarov. Neriaďte sa teda týmto návodom stoj čo stoj. Vyberte si predovšetkým tie slnečné okuliare, ktoré sa vám najviac páčia.

Hľadáte dokonalé slnečné okuliare? Keď sa chystáte nakupovať, máte na vyber obrovské množstvo typov okuliarov. Pre uľahčenie výberu vám odporúčame uistiť sa, že si vyberiete ten správny tvar ich rámu podľa typu vašej tváre. Či už máte okrúhlu, oválnu alebo hranatú tvár, v každej optike na vás určite čakajú okuliare vyrobené len pre vás! Tento návod vám…