ochutnávka vína

Ako prebieha ochutnávka vína u profesionálov?

Čaká vás ochutnávka vína a chcete sa pred ňou pripraviť? Chcete vedieť ako správne ochutnať a hodnotiť víno? Vďaka tomuto článku budete určite vedieť ako na to.

Najskôr sa však uistite, že sa nachádzate v správnom degustačnom prostredí. Samozrejme nachádzate sa vo vinárni. Prostredím sa však myslí nie len miestnosť ale všetko, čo sa netýka samotného vína a môže ovplyvniť jeho chuť a vôňu. Vôňu vína môže napríklad ovplyvniť aj vôňa jedla v miestnosti, voňavka či iný pach alebo zápach. Chuť zas môže narušiť vôňa pohára po umytí v umývačke riadu.

ochutnávka vína
Ako prvé hodnotíme víno zrakom a čuchom

Ochutnávka vína zrakom a čuchom

Akonáhle splníte degustačné podmienky pre prostredie, môžete prejsť k hodnoteniu vína. Skôr ako príde na rad ochutnávka vína prichádza k jeho hodnoteniu zrakom. Vizuálne hodnotenie sa vykonáva z troch pohľadov. Z priameho uhlu, vďaka ktorému zhodnotíte hĺbku farby, hustotu a sýtosť vína, čo vám dá prvú nápoveď o danej odrode. Následne prejdete na bočný uhol kedy sa pozriete na priezračnosť vína cez steny kalicha. Následne ide o tzv. „naklonený“ uhol, ktorý vám povie o veku daného vína.

Pri hodnotení čuchom sa snažíte spoznať jeho vôňu a arómy. Najprv kalichom zatočte a nadýchnite sa z väčšej diaľky. Potom poďte nosom bližšie a nadychujte sa rýchlo v menších nádychoch. Zamerajte sa hlavne na tie najsilnejšie arómy – ovocné, kvetové, bylinné, korenisté či sudové. Ak je víno cítiť po korku, pravdepodobne bude pokazené.

ochutnávka vína
Pri ochutnávke vína sledujeme niekoľko ukazovateľov

Ochutnávka vína chuťou

Po vizuálnom a pachovom hodnotení môžete prejsť k vytúženému cieľu – začína sa ochutnávka vína chuťou. Najprv vypite malý dúšok, ktorý rozviňte po celých ústach aby zasiahlo všetky chuťové kanáliky. Tak ako pri vôni, aj tu identifikujete ovocné, kvetové, bylinné, či korenisté chute. Okrem toho ešte zisťujete, či je víno vyvážené, harmonické, komplexné, vyvinuté alebo dokonalé. Pri vyváženosti skúmate, či víno nie je príliš sladké, kyslé, slabé alebo príliš silné (z hľadiska obsahu alkoholu). Pri harmonickosti vína pozorujeme, či sú spomínané chute integrované a žiadna z chutí nevyčnieva. Pri komplexnosti si všímajte ako vám víno tancuje v ústach a ako mení svoju chuť.

Čaká vás ochutnávka vína a chcete sa pred ňou pripraviť? Chcete vedieť ako správne ochutnať a hodnotiť víno? Vďaka tomuto článku budete určite vedieť ako na to. Najskôr sa však uistite, že sa nachádzate v správnom degustačnom prostredí. Samozrejme nachádzate sa vo vinárni. Prostredím sa však myslí nie len miestnosť ale všetko, čo sa netýka samotného vína a môže…