Aj zimné topánky chcú dýchať

Akékoľvek zimné topánky musia byť hlavne dostatočne teplé, aby v nich nebola zima na nohy. Mali by byť vyrobené z dostatočne pevného a nepremokavého materiálu. Zimné topánky s kvalitnou protišmykovou a termostatickou podrážkou zaručujú pohodlnú chôdzu v poľadovici a v snehu. Chôdza v neustále sa meniacich zimných podmienkach sa tak stáva omnoho pohodlnejšou a bezpečnejšou. Dôležitú úlohu hrá tiež nepremokavosť topánok, najmä ak plánujete pobyt na horách. Pred samotným nákupom je rozumné dobre si premyslieť, na aké účely budete zimné topánky potrebovať.

Zimné topánky
Výber zimných topánok dôkladne zvážte.

Dobré zateplenie

Pre zateplenie zimných topánok sa používajú rôzne typy izolácií alebo textilných materiálov, ako sú polartec, fleece alebo thinsulate. Textílie polartec zaisťujú teplo bez hmotnosti alebo objemu tradičných izolačných textilných materiálov. Textil dýcha, umožňuje odviesť vlhkosť od nôh a rýchlo schne. Thinsulate izolácia je tenká, teplá a ľahká. Tenká izolácia je z hľadiska tepla v topánke rozhodujúca. Jednoducho povedané, naše nohy potrebujú izoláciu viac ako iné časti vášho tela. Izolácia thinsulate je ľahká a takmer dvakrát tak teplejšia ako iné obuvnícke materiály.

Zimné topánky
Nohy v teple sú v zime najdôležitejšie.

Zimné topánky s dobrou impregnáciou

Pre účinnú nepremokavosť topánok sa používajú membrány alebo impregnácia. Impregnácia vydrží niekoľko mesiacov, a potom sa musia zimné topánky znova impregnovať. Zimné topánky s membránou sa musia tiež ošetrovať impregnáciou, pretože topánky sú namáhané viac než textil a membrány nemajú takú životnosť. Membrána je tenká, mikroporézna fólia s miliardami mikroskopických pórov na určitú plochu. Póry sú tak malé, že vodné kvapôčky nemôžu prejsť skrz, avšak molekuly vodnej pary sa von dostanú. Inými slovami, rovnako ako ľudská koža, je i membrána vodeodolná, avšak výpary potu von preniknú. Naše unavené nohy tak môžu dýchať.

Water proof alebo water resistant

Existujú aj membrány, ktoré kombinujú technológiu zaisťujúcu nepremokavosť materiálu a súčasne i jeho priedušnosť. Tieto materiály majú rôzne parametre a sú laminované s rôznymi vrchnými tkaninami podľa špeciálneho určenia pre daný typ zimných topánok.

 

Akékoľvek zimné topánky musia byť hlavne dostatočne teplé, aby v nich nebola zima na nohy. Mali by byť vyrobené z dostatočne pevného a nepremokavého materiálu. Zimné topánky s kvalitnou protišmykovou a termostatickou podrážkou zaručujú pohodlnú chôdzu v poľadovici a v snehu. Chôdza v neustále sa meniacich zimných podmienkach sa tak stáva omnoho pohodlnejšou a bezpečnejšou. Dôležitú úlohu hrá tiež nepremokavosť…