Tvorba webu

Tvorba webu a užitočných 5 vecí o webdesigne

Webdesign možno považovať za novú formu moderného umenia a tvorba webu by sa bez neho nezaobišla. Jeho hlavným cieľom je kombinácia skvelého vizuálneho zážitku a možnosťi praktického vyhľadávania užitočných informácií.

Ak budete čítať ďalej, dozviete sa ako dosiahnuť to, aby vaša stránka bola čo najlepšia a najzaujímavejšia. Každý rok totiž prichádzajú nové trendy, ktorých by sa mal každý tvorca webu či webdizajnér držať. No už na začiatku prezradím, že v roku 2015 sa tvorba webu zameriava hlavne na responzívnosť webovej stránky.

Jednoduchosť webu

Základom všetkého je jednoduchosť. Webová stránka a hlavne homepage (domovská stránka) musia byť upratané. Platí totiž pravidlo: menej je niekedy viac. Jedným z dôvodov je aj to, že ľudia si stránky pozerajú na tabletoch či smartphonoch, a preto jednoduchosť a prehľadnosť stránky zaručujú jej pohodlné prezeranie. No a keďže cieľom je aj zaujať, na pozadí by mal byť nejaký pútavý obrázok. Texty by mali byť krátke a výstižné. Ak je totiž na stránke veľa textu, farieb, obrázkov alebo animácií, návštevník stránky môže byť zmätený a nebude vedieť, kde má kliknúť.

Parallax efekt

tvorba webu
Tvorba webu je stále jednoduchšia. Skúste to aj vy!

Aj keď tento názov môže znieť tak, že ide o niečo komplikované, nie je to tak. Ide o jednoduchý trik, ktorý spočíva v tom, že pri scrollovaní sa background (pozadie) pohybuje pomalšie ako foreground (popredie). Vďaka tomu vzniká 3D efekt, ktorý je pre návštevníkov veľmi atraktívny. V tomto roku sa však parallax efekt posunul ešte o kúsok ďalej. Scrollovanie alebo pohyb myšou je v interakcii s rôznymi vlastnosťami na stránke, vytvárajúcimi rôzne animácie. Toto možno využiť na zobrazenie submenu, na zobratie návštevníka do e-shopu, na blog a pod.

Dizajn

Posledné roky, tvorba webu využíva tzv. flat design (plochý dizajn). Jeho podstatou je byť funkčný, pekný, ponúkať dobrý vizuálny zážitok a dobré ovládanie na akomkoľvek médiu. Takže na rôzne ligotavé a svetelné efekty na vytvorenie 3D ilúzie radšej zabudnite. Ak na stránke chcete použiť  3D prvky, použite ich rozumne a nie vo veľkom množstve.

Zabudnite aj na ohraničovanie vecí obĺžničkami. Vymeňte ich za bublinky a rôzne iné tvary. Buďte kreatívni a popustite uzdu svojej fantázii.

Tvorba webu a multimédiá

Určite chcete, aby návštevníka vaša stránka zaujala hneď od začiatku. Využívajte rôzne zvuky, pohyblivé obrázky a interakcie. Stále častejšie sa na stránkach zobrazujú rôzne krátke filmy, menu, ktoré vás nasleduje aj pri scrollovaní a pod. Kľúčom k úspechu je správna kombinácia všetkých týchto elementov.

Tvorba webu stále napreduje a každý rok prináša nové trendy. Ak teda chcete kráčať s dobou, nezabudnite ich sledovať.

Tvorba webu a užitočných 5 vecí o webdesigne Webdesign možno považovať za novú formu moderného umenia a tvorba webu by sa bez neho nezaobišla. Jeho hlavným cieľom je kombinácia skvelého vizuálneho zážitku a možnosťi praktického vyhľadávania užitočných informácií. Ak budete čítať ďalej, dozviete sa ako dosiahnuť to, aby vaša stránka bola čo najlepšia a najzaujímavejšia. Každý rok totiž…