záhrada - skalky

Aká je vaša záhrada?

Záhrada


Dovoľte kúsku vašej záhrady rásť tak, ako si zachce a zaumieni

záhrada - skalky
Skalky v záhrade

Ak nemáte dostatočne veľký pozemok a nemôžete či nechcete si vyčleniť časť, kde by ste nechali voľne rásť divo rastúce lúčne rastliny, potom môžete skúsiť len pár kúskov vášho trávnika nechať vyrásť do plnej jeho výšky. Aj to môže stačiť ako úkryt pre poľnú myšku aj s jej početnou rodinkou, hraboša či piskora. Steblá trávy môžu byť potravou pre niektoré húsenice motýľov. Nebojte sa, nie všetkým chutí naša kapusta či žihľava!

Vybudujte si vhodnú skalku

Ak ešte v záhrade nemáte skalku, vybudujte si jednu. O ich všeobecnej obľúbenosti nie je vhodné či nutné vôbec pochybovať. Vidíme ich všade a často. Plné skalničiek, suchších a vlhších častí. Ideálne miesto/domov pre vývoj a prítomnosť špeciálnych drobných živočíchov, využívajúcich hlavne priestory pod kusami hornín. Ale toto už mnohí doma máme. A niektorým z nás strážia skalničky v našej záhrade aj niekoľkí zodpovedne sa tváriaci aj vysmiati sádroví trpaslíci. Prečo vlastne aj nie?

Naša záhrada ako súčasť siete zelených žijúcich záhrad

záhrada
Záhrada na streche domu

Určite ste si všimli alebo ste niekde čítali aj o tom, že sa stále častejšie objavujú pokusy mať záhrady priamo na strechách domov. Mnohí mestskí včelári umiestnili svoje úle plné bzučiacich včeličiek priamo do sŕdc veľkomiest. Záhrady mali vždy výnimočné a dôležité miesto v histórii nás, ľudí. Sme súčasťou prírody a naša záhrada je súčasťou siete poprepájaných záhrad v našom okolí.

Som presvedčený o tom, že nejaké biodiverzity už svojich záhradách dávno máte, uvedomujete si ich význam a udržiavate si to v nich. Pretože naše záhrady nás potrebujú. Tak ako aj my ich.

Aj ja potrebujem byť občas v tej našej záhrade pri dome. A ja osobne sa skutočne úprimne teším na tú prebúdzajúcu sa jar a prichádzajúcu záhradnícku sezónu. Ktorúže to vlastne v poradí?

Záhrada Dovoľte kúsku vašej záhrady rásť tak, ako si zachce a zaumieni Ak nemáte dostatočne veľký pozemok a nemôžete či nechcete si vyčleniť časť, kde by ste nechali voľne rásť divo rastúce lúčne rastliny, potom môžete skúsiť len pár kúskov vášho trávnika nechať vyrásť do plnej jeho výšky. Aj to môže stačiť ako úkryt pre poľnú myšku…