toaletný papier

Toaletný papier

 

 

 

 

 

 

Toaletný papier prišiel z Číny

toaletný papier
Takto skladaný toaletný papier môžete vidieť v hotelových toaletách

Číňania používali toaletný papier viac ako 1300 rokov pred kýmkoľvek iným na svete. Prvý zmienka o použití papiera na toalete je zapísaná v kronikách čínskeho imperialistického dvora, v 6. storočí pred naším letopočtom. V 8. storočí nášho letopočtu sa o ňom zmienil moslimský cestovateľ, ktorý si do svojich zápiskov poznamenal: „Číňania nie sú veľmi opatrní na svoju čistotu, pretože sa po vykonaní potreby neumývajú vodou, utrú sa iba papierom.“ Do Ameriky a Anglicka sa papier na toaletu dostal až ku koncu 19. storočia a bežnou súčasťou života sa stal až začiatkom 20. storočia.

Najväčšia nutnosť našej doby!

toaletný papier
Radšej viac ako menej

S týmto sloganom pre toaletný papier prišiel v roku 1857 Joseph Gayetty. Jeho toaletný papier bol uskladnený v krabičke, vo forme štvorcov, ktoré boli napustené aloe esenciou. O 130 rokov neskôr, túto zložku znovuobjavili moderné papierenské spoločnosti. Gayetty svoj toaletný papier predával po 50 centov za 500 kusov. Jeho podnik sa tešil veľkej obľube, pretože pred jeho výrobkom ľudia používali to, čo im prišlo pod ruku. Obľúbenosť toaletného papiera rástla spolu s modernizáciou toaliet a teda prechodom od vonkajších k vnútorným splachovacím.

V roku 1867 si bratia Scottovci postavili svoje živobytie rovnako na toaletnom papieri. Ten ich, však bol podstatne lacnejší, vďaka chýbajúcej zložke aloe. Navyše si popularitu získal svojím prevedením, ktoré sa zachovalo do dnešných čias, kedy jemný papier namotali na rolku. Scottovci tiež prišli s potlačou na toaletný papier. Táto novinka si získala priaznivcov prevažne v hotelierstve. Tento produkt skúšali ponúknuť aj bohatším rodinám, tie však nápad zamietli, pretože sa im nepáčilo, že by ich rodinné meno bolo „pošpinené“.

Toaletný papier a jeho inovácie

toaletný papier
Toaletný papier – aj ten patrí k životu

V roku 1877 spoločnosť Albany Paper Company predstavila papier na toaletu, ktorý bol perforovaný a tak vytváral ľahko oddeliteľné kúsky.

A až v roku 1942 uviedli na trh a do predajní dvojvrstvový papier na toaletu vlastníci St. Andrew´s papierní vo Veľkej Británii.

            Toaletný papier prišiel z Číny Číňania používali toaletný papier viac ako 1300 rokov pred kýmkoľvek iným na svete. Prvý zmienka o použití papiera na toalete je zapísaná v kronikách čínskeho imperialistického dvora, v 6. storočí pred naším letopočtom. V 8. storočí nášho letopočtu sa o ňom zmienil moslimský cestovateľ, ktorý si do svojich zápiskov poznamenal:…