pokladnica

Pokladnica a jej nutné parametre

Najrozšírenejším zariadením na vydávanie daňových dokladov je určite klasická elektronická registračná pokladnica.  Každý daňový subjekt prevádzkujúci maloobchodnú alebo pohostinskú činnosť je povinný vierohodne a transparentne evidovať jednotlivé platby v hotovosti, či už ide o príjem platieb alebo ich výdaj. Pokladnica je rozšírená hlavne kvôli svojej cenovej dostupnosti, jednoduchosti v ovládaní a prenosnosti. Po kúpe pokladnice si ju zaregistrujete na finančnej správe, naprogramujete a môžete predávať. V pokladnici je potom treba dopĺňať len pokladničné pásky. Pozor na lacné pásky z papiernictiev a nákupných reťazcov, tieto pásky sú väčšinou lacné kvôli ich nižšej kvalite, a preto rýchlo vyblednú. Údaje vytlačené na páske by mali byť čitateľné podľa zákona po dobu 6 rokov.

pokladnica
Pokladnica FiskalPro N3

Ako funguje pokladnica

V registračných pokladniach je zabudovaná fiškálna pamäť. Pokladňa teda registruje výstupy pri predaji, ale súčasne ukladá všetky operácie do fiškálnej pamäte, kam zapisuje obrat vrátane dane z pridanej hodnoty. Fiskálna pamäť je technické zariadenie pre jednorázový a nemenný zápis výsledných údajov z prevádzkovej pamäti. Údaje sú zahrnuté do dennej uzávierky. Táto pamäť taktiež umožňuje opakovanú tlač uložených údajov, a to i v rôznom členení. Kapacita pamäte musí byť dostatočná natoľko, aby umožňovala uchovávanie údajov počas predpísanej doby. Za obdobie daňového roka vyjde celkový ročný obrat a tieto čísla potom finančný úrad porovná s daňovým priznaním. Podľa pracovníkov finančných úradov nie je veľkým problémom zistiť či, a v akej miere dochádza k predajom mimo pokladnicu.

pokladnica
Pokladnica ako súčasť Green zostavy

Vyberte si pokladnicu vhodnú pre váš typ podnikania

Registračná pokladňa je definovaná ako elektronické zariadenie s fiškálnou pamäťou a tlačiarňou. Jej nevyhnutnou súčasťou je zobrazovacie zariadenie (displej) a fiškálna pamäť. Vyberajte si registračné pokladnice predovšetkým podľa parametrov a typu vášho podnikania. Na trhu nájdete registračné pokladne vhodné do predajní, stánkov, obchodov s pokladničnou zásuvkou alebo aj bez. Všetky fiškálne pokladnice sú buď na priamo, alebo pomocou príslušenstva pripojiteľné k elektronickej evidencii úhrad – systému E-kasa.

Najrozšírenejším zariadením na vydávanie daňových dokladov je určite klasická elektronická registračná pokladnica.  Každý daňový subjekt prevádzkujúci maloobchodnú alebo pohostinskú činnosť je povinný vierohodne a transparentne evidovať jednotlivé platby v hotovosti, či už ide o príjem platieb alebo ich výdaj. Pokladnica je rozšírená hlavne kvôli svojej cenovej dostupnosti, jednoduchosti v ovládaní a prenosnosti. Po kúpe pokladnice si…