vínové poháre

Ochutnávka vín nie je len pre odborníkov 

   Aj úplný nováčik môže postupne zvládnuť umenie degustácie vína.  Zažiť niečo netradičné a objavovať tajomstvá toho, ako sa stať náročnejším znalcom povahy a kvality vína. Zdokonaľovať citlivosť svojho podnebia v ústach, chuťové bunky na jazyku a oceniť rituál vychutnávania každého dúšku.

    Víno ako nápoj zaznamenáva v poslednej dobe nebývalú popularitu. Celosvetový predaj vína stúpa do rekordných výšok. Stále viac nadšencov prechádza od bežného pitia k hlbšiemu oceneniu a pochopeniu tohto starobylého nápoja.  Umenie ochutnávky vína, ktoré si vyžaduje viac než len popíjanie, vyžaduje vedomé zapojenie našich zmyslov. Najmä zraku, čuchu a chuti. 

vínové poháre a ich odrazy
Víno je nápoj s dlhoročnou tradíciou a históriou, zaznamenávajúce popularitu i dnes.

Podstata ochutnávky vína 

     Na rozdiel od bežného pitia, pri ktorom sa tekutina iba prehltne, ochutnávka vína je o hĺbkovom skúmaní. Zahŕňa to hodnotenie vína všetkými zmyslami.  

     Začnite so základnými znalosťami zložiek vína a jeho výrobného procesu. Zoznámte sa s hroznom, vinohradníctvom, výrobným procesom, zrením a plnením do fliaš. Tento základ pomáha pri rozlišovaní medzi rôznymi príchuťami, vôňami a textúrami. Začnite s jednoduchšími vínami a postupne prejdite k zložitejším a sofistikovanejším odrodám. 

rôzne druhy vína
Degustácia vína vás okrem iného učí zapájať všetky vaše zmysly na prežitie dokonalého okamihu.

Ochutnávka vína zrakom aj nosom

   Správne servírovanie vína je kľúčové. Nesprávne spôsoby podávania môžu skresliť vnímanie. To zahŕňa vhodné skladovanie vína, teplotu podávania, prevzdušňovanie a nalievanie. Vhodný pohár môže znamenať rozdiel pri hodnotení vône a chuti vína. Uistite sa, že vaše poháre sú čisté, priehľadné a majú správnu veľkosť. 

    Pred ochutnávkou sledujte vizuálne vlastnosti vína, ako je farba, svietivosť a čírosť. Cítiť víno je rovnako dôležité ako ho ochutnať. Na rozlíšenie rôznych vôní používajte nos, vyhýbajte sa dýchaniu ústami. 

Vzdelávanie sa a  prax  

   Zvážte špecializované kurzy ochutnávky vín. Odborné postrehy a výzvy pre vaše chuťové bunky môžu byť neoceniteľné. Ako každá zručnosť, aj ochutnávka vína si vyžaduje opakované cvičenie. Pravidelne sa venujte vínam z rôznych oblastí a ročníkov. 

      Udržiavajte si vínny denník. Zapisovanie si poznámok o každom ochutnanom víne vám pomôže pripomenúť si odlišné vlastnosti a zdokonaliť svoje hodnotiace a porovnávacie schopnosti.  

   Aj úplný nováčik môže postupne zvládnuť umenie degustácie vína.  Zažiť niečo netradičné a objavovať tajomstvá toho, ako sa stať náročnejším znalcom povahy a kvality vína. Zdokonaľovať citlivosť svojho podnebia v ústach, chuťové bunky na jazyku a oceniť rituál vychutnávania každého dúšku.     Víno ako nápoj zaznamenáva v poslednej dobe nebývalú popularitu. Celosvetový predaj vína stúpa…