Prečo oslavujeme nový rok s pyrotechnikou?

Pyrotechnika je súčasťou ľudí po celom svete už stovky rokov. Najznámejšie sú ohňostroje počas osláv nového roka a v Amerike počas osláv dňa nezávislosti. Samozrejme, dnes sa pyrotechnika využíva pri rôznych oslavách. Výročia, radostné udalosti (ako napr. svadba), pri ukončení významných udalostí, štátnych oslavách, atď. Používa sa pri hromadnom verejnom stretnutí ale aj pri súkromných akciách. Ohňostroje nám prinášajú radosť, pretože väčšinou znamenajú radostné udalosti, zábavu, zjednotenie ľudí, tanec, hudbu atď. Sú to udalosti, na ktoré sa niekedy aj celý rok tešíme, chystáme, plánujeme. Každá krajina má iné zvyky a kým ohňostroje najčastejšie uvidíte na príchod nového roka, nie je vylúčené, že ich uvidíte na dovolenke v Kanade 1. júla, v Amerike 4. júla, v Španielku v septembri, v Číne vo februári. Nesmieme však zabúdať, že pyrotechnika môže byť veľmi nebezpečná ako zbraň a nemali by s ňou zaobchádzať deti, alebo nespôsobilí, nerozvážni ľudia. Viete ale prečo to vlastne vzniklo, oslavovať nový rok takýmto pompéznym, farebným a hlučným zvykom?

Pyrotechnika
Žeby na svadbu?

Pyrotechnika mala v minulosti svoj význam

Podľa historických záznamov je to hluk z pyrotechniky, ktorý mal svoj účel a význam, viac než krásne rozsvietená obloha. Bolo to v dávnych dobách, keď sa predpokladalo, že hluk a oheň vystraší zlých duchov, aby nevstúpili do nového roka a prinesie ľuďom šťastie. Vynález ohňostrojov sa pripisuje Číňanom, ktorí pyrotechniku do dnes využívajú na ich novoročné oslavy s rovnakým významom. Stále prispievajú novými technológiami, novými farbami či vzormi vo vystrelených ohňostrojoch pre stále dokonalejší a veľkolepejší účinok a efekt už aj pre pohľad. V ostatných krajinách sveta je účel pyrotechniky stále známejší pre farebné obrazce na nočnej oblohe.

Pyrotechnika
Zábavná pyrotechnika.

Farby pyrotechniky

Originálne farby pri explodovaní pyrotechniky boli svetlé odtiene bielej a zlatej, čo sú prirodzené odtiene dusičnanu draselného, uhlia a síry. Neskôr s modernou dobou sa začali primiešavať iné minerálne farby. Zlúčeniny stroncia horeli do červena a meď horela do zelena až modra. Dnes je už však možné vidieť nie len iné farby, ako fialovú, ružovú, či oranžovú. Pyrotechnika ponúka pri výstrele aj rôzne obrazce a útvary, ako srdiečka, jednoduché nápisy, číslice, hviezdy, a pod.

Pyrotechnika je súčasťou ľudí po celom svete už stovky rokov. Najznámejšie sú ohňostroje počas osláv nového roka a v Amerike počas osláv dňa nezávislosti. Samozrejme, dnes sa pyrotechnika využíva pri rôznych oslavách. Výročia, radostné udalosti (ako napr. svadba), pri ukončení významných udalostí, štátnych oslavách, atď. Používa sa pri hromadnom verejnom stretnutí ale aj pri súkromných akciách. Ohňostroje…