košeľa

Košeľa – ako ju správne nosiť?

Košeľa a pravidlá pri jej nosení

Košeľa na gombíky, či už neformálna alebo formálna, je akousi značkou a dominantným prvkom mužskej módy. Avšak koľko mužov nosí košele správne?
Dva druhy košieľ

V podstate rozoznávame základné dva druhy košieľ. Košeľa neformálna – je taká, ku ktorej by ste si nikdy nedali kravatu. To znamená, že môže byť zhotovená z krčivých materiálov, výrazne farebná a vzorovaná. Príkladom takejto košele je klasická károvaná košeľa. Druhým typom je formálna košeľa. Spoločenskú košeľu spoznáte na prvý pohľad tak, že má pevnejší golier, ktorý bol navrhnutý tak, aby dobre vyzeral s kravatou. Tieto košele sú zvyčajne v jemných farbách práve preto, že sa predpokladá obohatenie celkového výzoru kravatou. V obchodoch nájdete celé škály farieb a vzorkovaní, klasikou však zostáva biela, biela pásikovaná, slabo modrá alebo čierna košeľa.

Zapraviť alebo nezapraviť?

košeľa
Ako by sa mala nosiť formálna košeľa?

Muži často nevedia či košeľa, ktorú majú na sebe je vhodná na nosenie aj nezapravená. Samozrejme nájdu sa aj typy, ktorým je jedno ako košeľa vyzerá, prvoradý je pre nich komfort pri nosení. Na základe predchádzajúceho rozdelenia košelí však môžeme bezpečne povedať, ktoré košele musia byť vždy zapravené.

Neformálna košeľa nemusí byť vždy zapravená. Vďaka tomu, že je ušitá z kratšieho zadného a predného dielu, nikde nepresahuje tolerovanú dĺžku. Naopak formálna spoločenská košeľa, môže byť ušitá s dlhším zadným dielom. Je to preto, že je dizajnovaná práve na zapravenie do nohavíc s tým, že ani pri predklonoch alebo sedení nevylieza von vďaka dlhšiemu panelu látky.

Pokiaľ si však nie ste istí, či je košeľa celkom formálna alebo neformálna a či ju zapraviť alebo nie, existuje jednoduchý trik, ktorým to zistíte. Pokiaľ pri nezapravenej košeli ešte vidno pár centimetrov vreciek na zadnej strane nohavíc a vpredu košeľa nepresahuje až pod úroveň rozkroku, je to v poriadku. Takúto košeľu môžete nosiť nezapravenú. Pokiaľ si však stále neviete rady, požiadajte o pomoc už pri kúpe košele alebo sa informujte o možnostiach jej nosenia pri zadávaní objednávky košele na mieru.

Košeľa a pravidlá pri jej nosení Košeľa na gombíky, či už neformálna alebo formálna, je akousi značkou a dominantným prvkom mužskej módy. Avšak koľko mužov nosí košele správne? Dva druhy košieľ V podstate rozoznávame základné dva druhy košieľ. Košeľa neformálna – je taká, ku ktorej by ste si nikdy nedali kravatu. To znamená, že môže byť zhotovená…