ratanový nábytok

Je ratanový nábytok vhodnou voľbou?

Ratanový nábytok

Všetci to poznáme – nič nie je lepšie ako zobrať si na terasu, alebo do záhrady jedenie a dobré pitie, užívať si slnečné lúče a prírodu s priateľmi. Dokonca aj to jedlo chutí lepšie, ak ho jeme vonku. Nehovorím samozrejme o grilovaní tučného a mastného mäsa, ktoré sa zapíja slabým pivom a o hosťoch usadených na nepohodlných plastových stoličkách. Pohodlnejšou, ekologickejšou a štýlovejšou voľbou je ratanový nábytok, ktorý má viacero skvelých vlastností. Pamätám si, že keď som po prvý krát začal bývať sám, bez rodičov, tak nábytok z ratanového dreva bol mojou prvou voľbou. Nebudeme si klamať, vtedy bola pre mňa najdôležitejším faktorom cena. Okrem toho, že bol pre mňa ratanový nábytok ekonomickou voľbou, tak bol ľahký, odolný a skvelo vyzeral. Teraz, keď už som starší, si všímam aj to, že nábytok z ratanu je ekologickejší, ako nábytok z iného dreva. Prečo? Tu je zopár dôvodov.

Odolnosť

Nábytok z ratanu sa len veľmi ťažko opotrebováva. Niektoré materiály, ktoré sa používajú na výrobu nábytku strácajú po čase svoje kvality, najmä ak sú vystavené dažďu a slnečnému žiareniu. To však neplatí o ratanovom nábytku, ktorý toho znesie skutočne veľa.

ratanový nábytok
Tradičný ratanový nábytok na terasy a do záhrad

Bezúdržbovosť

Ratanové drevo prakticky nepotrebuje žiadnu starostlivosť. Môžete ho natrieť farbou, alebo lakom, ale nie je to vyložene nutné. Stačí ho raz za čas oprášiť handrou a nenechávať ho na slnku veľmi dlhé časové úseky – napríklad niekoľko mesiacov.

Vzhľad

Výrobky z ratanu majú jemne vidiecky nádych a v kombinácii s prírodným vzhľadom sa výborne hodia do každej záhrady. Ratanový nábytok sa dá zohnať v rôznych štýloch a prevedeniach, takže určite dokáže uspokojiť množstvo ľudí s rôznymi preferenciami a vkusom.

ratanový nábytok
Moderný nábytok z ratanu

Pohodlnosť

Stačí pridať pár nových pohodlných a mäkkých vankúšov, alebo podušiek a môžete si užívať pohodlie aj dlhé roky potom, ako sa pôvodné podušky, ktoré k nábytku boli, rozoderú.

Obnoviteľnosť

Ratan je druh palmového dreva, ktoré má svoj pôvod v tropických regiónoch Afriky, Ázie a Austrálie. Ratanové palmy sú charakteristické svojim rýchlym rastom, ktorý je takmer 6 metrov za rok. Z toho vyplýva, že ratan sa veľmi rýchlo obnovuje aj sám, stačí ak sú palmy cielene pestované a to je veľký rozdiel od masívneho dreva.

Ratanový nábytok Všetci to poznáme – nič nie je lepšie ako zobrať si na terasu, alebo do záhrady jedenie a dobré pitie, užívať si slnečné lúče a prírodu s priateľmi. Dokonca aj to jedlo chutí lepšie, ak ho jeme vonku. Nehovorím samozrejme o grilovaní tučného a mastného mäsa, ktoré sa zapíja slabým pivom a o hosťoch usadených na nepohodlných plastových stoličkách. Pohodlnejšou,…