pizza pec na drevo

Je pizza z pizza pec na drevo chutnejšia?

Mali ste už niekedy možnosť navštíviť nejakú pizzeriu, kde vás usadili v blízkosti ich pece? Pokiaľ áno, tak ste si určite vychutnali tú jedinečnú atmosféru. Videli ste pravdepodobne vkladanie cesta priamo do rozpálenej pece na pizzu. Obslužný personál vám po nejakom čase priniesol vami objedané úplne čerstvé pizze. Upečené v peci na drevo kúsok od vášho stolu. Na pizzi upečenej v rozpálenej v peci na drevo je niečo zvláštne. Záblesk plameňov,  sálajúce teplo. Charakteristické vône vytvárajúce osobitnú atmosféru a autentickosť kulinárskeho zážitku. To sa dá len ťažko opísať. To treba niekedy zažiť. Nič sa nevyrovná jedinečnému, čerstvo chrumkavému cesnakovému okraju pizze. Mierne  pripálenému a dymovému spodku pizze. Len v peciach na pizzu vykurovaných drevom je to možné docieliť. Tenká takmer dokonalá pizza k s ostrým a pevným spodkom. Dno pizze. ktoré udrží váhu polevy a pestrých prímesí. S krásnymi pľuzgiermi cesta po okrajoch a charakteristickým zuhoľnatením na vrchu. Pizza pec na drevo je proste unikát.

pizza pec na drevo
Dobrou alternatívou pre pizza pec na drevo je aj elektrická pec

Tradičná kupolovitá pizza pec na drevo 

     Tradičná pec na  pizzu, ako ju poznáme dnes, bola pôvodne vyvinutá v talianskom meste Neapol. Tu sa asi po prvýkrát pridávala paradajková zmes do pečiva. Tento druh pizze na dreve sa niekedy označuje ako pizza v neapolskom štýle. Pizze v drevenej peci sú stále  hitom remeselných talianskych reštaurácií. Pece na drevo majú zvyčajne kupolovitý tvar. Niektoré pizzerie dokonca dovážajú svoje pece priamo z Neapola.  Sú presvedčení, že pečú tie najchutnejšie a najautentickejšie pizze. Oheň v peci je zapálený vo vnútri pomocou tvrdého dreva narezaného na malé kúsky, čo poskytuje pomalšie a konzistentnejšie horenie. Ohnisko môže byť umiestnené kdekoľvek. V strede, vzadu alebo po stranách. 

pizza pec na drevo
Pizza pec na drevo

Dôležité je drevo 

    Pizza sa na rozdiel od iných jedál musí piecť pri veľmi vysokých teplotách počas veľmi krátkeho času. Na dosiahnutie tohto cieľa sú ideálne dobre vyzreté, veľmi suché  tvrdé dreviny. Pri pečení pizze v peci na drevo potrebuje kuchár  čistý horiaci oheň. Priveľa dymu môže spôsobiť zatuchnutú a horkastú príchuť. V strede pece musí byť dostatok miesta, aby sa tam čerstvé cesto zmestilo tak, aby neprišlo do priameho kontaktu s horúcim uhlím. 

Mali ste už niekedy možnosť navštíviť nejakú pizzeriu, kde vás usadili v blízkosti ich pece? Pokiaľ áno, tak ste si určite vychutnali tú jedinečnú atmosféru. Videli ste pravdepodobne vkladanie cesta priamo do rozpálenej pece na pizzu. Obslužný personál vám po nejakom čase priniesol vami objedané úplne čerstvé pizze. Upečené v peci na drevo kúsok od vášho stolu.…