biokrby

Biokrby – zopár úvah o jeho výhodách

Biokrb

Možno, že ste sa stali vlastníkmi staršieho objektu, ktorý sa chystáte zrekonštruovať. Nikedy je oprava a kompletná rekonštrukcia komína tak náročná a nákladná, že sa vám to vôbec nevypláca.

A vy máte radi atmosféru krbu, chceli by ste ho mať aj v tomto novom rodinnom prostredí. Alebo bývate v bežnom panelákovom byte, občas si zapálite nejakú tú sviečku ale túžite po niečom inom, viac pripomínajúcom krbovú atmosféru?

Nie tak dávno to zvyčajne znamenalo koniec našej predstavy o plápolajúcom plameni v kozube. Dnes je tu možnosť používania biokrbu. Ten komín pre svoje fungovanie vôbec nepotrebuje a má ešte aj mnoho iných výhod.

biokrb
Domáce pohodlie pri biokrbe

Biokrb je univerzálny

Ja osobne mám rád výnimočnosť a útulnosť otvoreného krbu na mojej vidieckej chalupe. Ale mám tam aj dva široké komíny. Pri biokrboch nepotrebujete komín. Nemusíte si chystať dostatočnú zásobu dreva, nemáte starosti s unikajúcim dymom do miestnosti. Nehrozia vám ani padajúce iskry, sadze, či prach alebo hrubšia špina z ohniska. Navyše vás bezkomínové krby neobmedzujú ani architektonicky. Sú vhodné nielen do domu, ale aj do bytu, čo v minulosti nebolo možné. Pre svoju univerzálnosť a výnimočný dizajn sa s obľubou používajú aj v takých objektoch, ako sú ubytovacie zariadenia, penzióny, reštaurácie či dokonca aj kancelárie.

Biokrb beží na bio-alkohol

Tento typ krbu požíva ako palivo bio-alkohol, ktorého základom je lieh. Táto horľavá kvapalina je vhodne upravená tak, aby vo vnútrajšku biokrbu horela pekným žltým nedymiacim plameňom. Finálnym výsledným produktom horenia bio-alkoholu je len kysličník uhličitý a voda. Teda presne to, čo vydychujeme my aj v tejto chvíli. Vyprodukované množstvo CO2 je asi také, aké vyprodukujú dva horáky pri varení vášho nedeľného obedu v kuchyni. Po každom vyhorení paliva v biokrbe sa však odporúča vyvetrať miestnosť. Prípadne občas počas horenia biopaliva ponechať pootvorené okno.

biokrb
Biokrb v exteriéri

Biokrb – dekoračný bezkomínový krb

Ak sa rozhodnete pre inštaláciu takéhoto typu interiérového doplnku, potom nebudete potrebovať žiadne nákladnejšie projekčné zásahy do vášho obydlia. Nie je vôbec nutná žiadna špeciálna stavebná príprava. Typická je univerzálnosť použitia a umiestnania. Biokrby môžu byť voľne stojace, závesné, vhodne zabudovateľné do priečky vášho obydlia. Alebo aj malé položiteľné na stôl. K dispozícii sú aj väčšie druhy, výrazne štýlové s moderným charakterom doplňajúcim atmosféru vášho bývania. Je však dôležité si uvedomiť, že biokrby majú menší tepelný výkon. Majú slúžiť predovšetkým na dekoráciu a ich výhrevnosť môžeme považovať skôr za niečo ako pridanú hodnotu.. Nie je teda možné použiť biokrb ako jediný tepelný zdroj v miestnosti. Nie je možná ani ich nepretržitá prevádzka a je dôležité pravidelné vyvetranie miestnosti po dohorení plamienkov v biokrbe.

 

 

Biokrb Možno, že ste sa stali vlastníkmi staršieho objektu, ktorý sa chystáte zrekonštruovať. Nikedy je oprava a kompletná rekonštrukcia komína tak náročná a nákladná, že sa vám to vôbec nevypláca. A vy máte radi atmosféru krbu, chceli by ste ho mať aj v tomto novom rodinnom prostredí. Alebo bývate v bežnom panelákovom byte, občas si zapálite nejakú tú sviečku…