airsoft

Airsoft a airsoftové zbrane

Airsoft

Airsoft je adrenalínová hra, ktorá stimuluje reálne bojové situácie. Je to akýsi druh vojenského športu, v ktorom sa ale nepoužívajú žiadne dresy. Jediné čo potrebujete je ochrana tváre – hlavne očí a airsoftovú zbraň. Zbrane ktorými v airsofte strieľate sú reálne kópie skutočných zbraní a na rozdiel od paintballu sa v ňom nepoužívajú farebné želatínové guličky, ale ľahké plastové guličky – nazývané aj BB-čka.

airsoft
Hry airsoft sa dajú hrať v na to stvorených interiéroch…

V porovnaní s paintballom je zásah oveľa znesiteľnejší. Najväčší rozdiel medzi airsoftom a paintballom je práve v strelive. Pri paintballe je zásah evidentný, keďže guľka zanechá na protihráčovi farebný fľak. No pri airsofte žiadny viditeľný dôkaz o zasiahnutí protihráča neexistuje. Airsoft je založený na princípe „Fair play“, čiže hráč sa musí priznať a hru automaticky opustiť.

Rozdelenie airsoftových zbraní

Rovnako ako skutočné, tak aj airsoftové zbrane môžeme rozdeliť na dve základné kategórie – krátke a dlhé. Zbraň pri výstrele využíva piest a stlačený vzduch na vystrelenie projektilu do priestoru. Airsoftové zbrane sa ďalej delia na manuálne, plynové a elektrické. Najskôr boli najpopulárnejšie práve tie plynové, z ktorých sa munícia vystreľovala hnacím plynom z plynových fliaš.

Dnes sú ale najkvalitnejšie elektrické zbrane, ktoré majú vyššiu spoľahlivosť a často aj dostrel. Manuálne zbrane patria k najdostupnejším a najlacnejším. Fungujú na rovnakom princípe ako vzduchovky, teda na stlačený vzduch. Pred každým strieľaním musíte zbraň natiahnuť – práve to je ich veľkou nevýhodou. Dostrel je okolo 15 metrov. Manuálna airsoftová zbraň je ideálna pre začiatočníkov – naučí vás základom taktiky a neskôr vám ostane ako záložná zbraň. Plynovky sú poháňané stlačeným plynom, ktorý sa plní podobne ako plyn do zapaľovača.

airsoft
…i v exteriéroch

Delia sa na blowbackové – majú spätný chod (kopanie zbrane) a automatické nabitie po výstrele – a neblowbackové – majú jednoduchší mechanizmus, pevný záver a „nekopú“. Cena neblowbackových je asi o polovicu nižšia. Plynovky majú dostrel asi 20-30 metrov.

Elektrické airsoftové zbrane sú najlepšie

Ak sa chcete airsoftu venovať seriózne, skôr či neskôr u elektriky skončíte. Elektrické airsoftové zbrane (Airsoft Electric Gun – AEG) sú prevažne dlhé zbrane, poháňané elektromotorom, majú veľkokapacitné zásobníky, veľkú razanciu, presnosť a dostrel. Na trhu sú k dispozícii aj krátke elektriky, ale tie ani zďaleka nedosahujú parametre dlhých AEG alebo plynoviek či manuálov. Využiteľný dostrel je asi 30 metrov, po upgrade niektoré zbrane až cez 50 metrov. Elektrické airsoftové zbrane patria medzi najpoužívanejšie zbrane. Kúpite ich napríklad aj TU.

Airsoft Airsoft je adrenalínová hra, ktorá stimuluje reálne bojové situácie. Je to akýsi druh vojenského športu, v ktorom sa ale nepoužívajú žiadne dresy. Jediné čo potrebujete je ochrana tváre – hlavne očí a airsoftovú zbraň. Zbrane ktorými v airsofte strieľate sú reálne kópie skutočných zbraní a na rozdiel od paintballu sa v ňom nepoužívajú farebné…