ekzém
- by Gabika
Keď je ekzém súčasťou života
Ekzém, známy aj ako dermatitída, je ochorenie, pri ktorom časti kože sčervenejú a zapália sa. Postihnuté oblasti môžu byť pokryté aj pľuzgierikmi naplnenými tekutinou. Ďalším príznakom je svrbenie postihnutých miest a to najmä v noci, suchá, šupinatá a popraskaná koža a pri dlhodobom ekzéme tiež zhrubnutá koža. Každý druh ekzému môžu vyvolávať rozličné faktory.
Ekzém a čo by ste o ňom mali vedieť
Keďže dokonalá liečba ekzému neexistuje, jej cieľom je aspoň zmierniť príznaky lokálnymi krémami, osobitými diétami, probiotikami a minimalizovaním environmentálnych príčin. Ústredné kúrenie, prachové roztoče vo vankúšoch a kobercoch, ako aj domáce zvieratá môžu u citlivých jedincoch vyvolať alebo zhoršiť ekzém. Ekzém sa väčšinou vyskytuje nesúvisle počas celého života.
Nie je ekzém ako ekzém…
Atopický ekzém sa môže prvý raz objaviť už v detstve a znova vzplanúť počas dospievania a v dospelosti. Jeho príčina je neznáma a mechanizmus spôsobujúci vznik tohto ekzému zatiaľ dokonale nepoznáme. Zdá sa, že u ľudí s atopickým ekzémom imunitný systém reaguje na inak neškodnú látku, ako napr. prach, akoby bola nebezpečná. Tým dochádza k stimulácii zápalových buniek s cieľom zničiť alergén a ak sa ich aktivuje priveľa, koža sčervenie, opuchne a svrbí. Rizikovými faktormi pri atopickom ekzéme sú aj stres, únava, nedostatok vitamínu B12 a zinku, depresia, vysoká hladina histamínu v krvi a genetická predispozícia.
Kontaktná dermatitída môže vzniknúť v každom veku po dotyku s niečím, na čo je človek citlivý, napr. predmety vyrobené z niklu, chróm, kobalt, guma, plasty, pesticídy, kozmetické prípravky alebo listy rôznych rastlín.
Seboroická dermatitída zvyčajne postihuje vlasovú časť hlavy a tvár, ale aj podpazušie a slabiny. Prejavuje sa ako červená, zapálená, šupinatá, niekedy až mastná koža, ktorá svrbí alebo môže byť aj bolestivá. V niektorých prípadoch dochádza aj k dočasnému vypadávaniu vlasov. Podnetom môžu byť hormonálne výkyvy napr. v období puberty alebo premnoženie určitého druhu kvasiniek. Zhoršuje ju stres a chronická únava. Numulárny (diskoidný) ekzém – pri ňom vznikajú svrbivé „mincovité“ oblasti na horných a dolných končatinách, ktoré môžu aj mokvať.
Rady, ktoré liečia
Ako si však pomôcť? To je najdôležitejšia otázka, ktorá trápi ľudí s ekzémom. Najdôležitejšie je vyhýbať sa kontaktu s alergénom, neškriabať si postihnuté oblasti a často používať zvlhčujúce, upokojujúce krémy. Pokiaľ máte aj iné liečivé „tipy“, podeľte sa o ne na stránke MODRÝ KONÍK!
Keď je ekzém súčasťou života Ekzém, známy aj ako dermatitída, je ochorenie, pri ktorom časti kože sčervenejú a zapália sa. Postihnuté oblasti môžu byť pokryté aj pľuzgierikmi naplnenými tekutinou. Ďalším príznakom je svrbenie postihnutých miest a to najmä v noci, suchá, šupinatá a popraskaná koža a pri dlhodobom ekzéme tiež zhrubnutá koža. Každý druh ekzému môžu vyvolávať rozličné faktory.…