Pánske košele
- by Gabika
Pánske košele – história a vývoj
Pánske košele vždy boli a stále budú súčasťou každého pánskeho šatníka. Je to kus oblečenia, ktorý je tak na každodenné nosenie ako aj na príležitosti, vždy však reprezentuje štýl a slušný vzhľad.
Pánske košele ako spodná bielizeň
Pánske košele, ktoré sa zapínali na hrudi sa začali používať až od roku 1871. Dovtedy sa pánske košele obliekali cez hlavu. Dlho bola košeľa považovaná za spodnú bielizeň. I podľa novodobého bontónu platí, že gentleman si v spoločnosti dámy neodkladá sako, aby neostával len v košeli.
Až do 19. storočia bola biela košeľa považovaná za noblesu. Mohli si ju dovoliť nosiť len páni, ktorí boli bohatší. Bolo to myslené tak, že biele košele sa musia často prať, aby boli stále biele a pán, ktorý nosí často biele košele, ich musel mať niekoľko na striedanie, a preto bol považovaný za boháča.
Dnešné košele
Pánske košele získali svoju dnešnú podobu až koncom 19. storočia. Myslím tým pánske košele inej farby než bielej, s prúžkami a vzormi. Na začiatku ich vzniku spôsobovali určité ťažkosti – vzbudzovali totiž dojem, že rôznymi farbami a vzormi majú zamaskovať nečistotu košele.
V dnešnej dobe sú pánske košele veľmi obľúbené. Aj keď biele košele pôsobia serióznejšie a spoločensky, a farebné pánske košele pôsobia veľmi ležérne a uvoľnene, nájdeme na trhu aj taký mierny kompromis a to farebné alebo vzorované pánske košele s bielym golierom a bielymi manžetami.
Goliere
Dôležitá časť košele bola vždy golier, ktorý vytŕčal spod oblečenia. Golier je „značkou“ košele, ktorá často určuje aj typ alebo štýl košele. Dôležitý je jeho strih a tvar. Aj v minulosti sa šili pánske košele s rôznymi goliermi, ktoré rozlišovali na akú príležitosť boli určené. Do 19. storočia prevládali rôzne verzie stojatých golierov. Časom sa menili a od 30. rokov 19. storočia sa pánske goliere so stojatým golierom používajú len k fraku alebo smokingu.
Pánske košele s krátkym rukávom
Pánske košele s krátkymi rukávmi nie sú spoločensky vhodné a považujú sa skôr za športové oblečenie. A v žiadnom prípade ich nemožno kombinovať so sakom. Sú to košele, ktoré, rovnako ako farebné košele, sú určené na ležérne, každodenné nosenie – bez viazanky a s odopnutým vrchným gombíkom. Ak si príležitosť vyžaduje biznis alebo spoločenské oblečenie, je podstatné obliecť si košeľu s dlhým rukávom a sako, aby manžety košele vyčnievali z rukávov saka a to cca 2 cm.
Pánske košele biele, farebné, spoločenské či každodenné, s krátkymi rukávmi či dlhými, klasické či slim fit, nájdete dnes už vo všetkých predajniach s košeľami, tak v kamenných ako aj v eshopoch. Stačí si len vybrať a správne skombinovať s celkovým outfitom a topánkami.
Pánske košele – história a vývoj Pánske košele vždy boli a stále budú súčasťou každého pánskeho šatníka. Je to kus oblečenia, ktorý je tak na každodenné nosenie ako aj na príležitosti, vždy však reprezentuje štýl a slušný vzhľad. Pánske košele ako spodná bielizeň Pánske košele, ktoré sa zapínali na hrudi sa začali používať až od roku 1871. Dovtedy…