maľovanie bytu

Maľovanie bytu a voľba vhodných farieb

Maľovanie bytu – všetko je to o správne zvolených farbách

   Občas sa mnohí z nás dostávajú do situácie, keď sa rozhodujeme, či vymaľovať niektorú z našich izieb alebo dokonca naraz celý byt. Nie je to nič príjemné, obyčajne si maľovanie bytu naplánujeme na prvé jarné mesiace. Ale prípravné práce začínajú samozrejme oveľa skôr. Záleží aj od toho, či si to urobíme sami svojpomocne, alebo to radšej zveríme do rúk šikovného maliara. Výber vhodných farieb je však asi hlavne našou záležitosťou. A tých ostatných, samozrejme, ktorí zdieľajú náš spoločný byt.

Byt vymaľovaný podľa našich farieb

   Zvoliť najvhodnejší farebný odtieň či zmes  farieb a ich  odtieňov  pre jednotlivé izby je neraz poriadne ťažký oriešok. Je len prirodzené, že by sme mali (najmä pokiaľ ide o maľovanie bytu ako celku) zosúladiť niekoľko faktorov. Nielen farby, ktoré sa páčia vám, ale zároveň aj ostatným členom rodiny, ale aj farbu a štýl nábytku, kobercov a podlahových krytín, existujúcich doplnkov a osvetlení miestností, ale aj druh miestností a účel, na ktorý sa miestnosť bude využívať.

Aký charakter má vlastne ten náš byt?

   Asi dosť dôležitým faktorom je aj náš samotný byt a jeho charakter. Je to byt v modernej novostavbe, typický panelákový byt alebo je situovaný v centre mesta v pôvodnej historickej zástavbe mesta? Tiež nie je jedno, či ide o miestnosť svetlú alebo tmavú, priestornú alebo malú. Možno ste si už sami všimli, že na určité miesta sa na návštevu vraciate radi a cítite sa tam veľmi príjemne, pričom návštevám niektorých domácností sa podvedome stále vyhýbate. Prečo je to tak? Všetko je o harmónii priestoru a psychológii farieb. Nevhodne farebne zvolený interiér vás bude negatívne ovplyvňovať dennodenne.

Farby vplývajú na našu náladu

maľovanie bytu
Farba, pre ktorú sa pri maľovaní bytu rozhodnete, značne ovplyvní vašu náladu i psychiku na niekoľko rokov.

     Maľovanie bytu neopakujeme príliš často, je to náročná záležitosť aj z finančného hľadiska. Preto pamätajte na to, že farba interiéru bude v nemalej miere ovplyvňovať vašu náladu a psychiku. Nikdy si na steny nedávajte príliš výrazné až krikľavé farby. V takejto miestnosti vydržíte nanajvýš chvíľu a onedlho sa prichytíte, že čoraz viac času trávite radšej inde. Farba interiéru závisí od vášho vkusu a cítenia. Nedá sa jednoznačne povedať, ktorá je či nie je súca do konkrétneho príbytku. Snáď len niekoľko poznámok na záver pred maľovaním bytu:

  • stena má byť bledšia ako podlaha, ale zároveň tmavšia ako strop,
  • strop má byť natretý jemnou farbou, inak budete mať pocit, že na vás izba pôsobí „ťažko“ a stiesnene,
  • podlaha by mala byť, naopak, tmavá, aby opticky poskytovala pocit stability; ideálne sú farby prírodných materiálov, ako je drevo či hlina,
  • ak máte malú miestnosť a potrebujete ju opticky zväčšiť, potom je ideálne vymaľovať ju bledou farbou.
  • ak chcete priestor zmenšiť, voľte tmavšie a sýtejšie odtiene,
  • ale pozor, steny natreté príliš do tmava nie sú vhodné pre ľudí trpiacich klaustrofóbiou.

Maľovanie bytu – všetko je to o správne zvolených farbách    Občas sa mnohí z nás dostávajú do situácie, keď sa rozhodujeme, či vymaľovať niektorú z našich izieb alebo dokonca naraz celý byt. Nie je to nič príjemné, obyčajne si maľovanie bytu naplánujeme na prvé jarné mesiace. Ale prípravné práce začínajú samozrejme oveľa skôr. Záleží aj od…