farby na drevo

Farby na drevo a ochrana dreva

Drevo je prírodný materiál, ktorého vlastnosti nás neustále nútia k úžasu. K dlhodobej funkčnosti a životnosti treba drevo optimálne ochrániť. Správna voľba náterového prostriedku je prvým krokom k úspechu. Dôležité je vždy vybrať optimálny prípravok presne určený pre našu konkrétnu potrebu. Napríklad drevené podlahy sú oveľa viac namáhané ako nábytok alebo steny, a pre ich bezchybný vzhľad je treba voliť odolnejšie prípravky. Farby na drevo sa líšia aj podľa toho, o aký druh dreva sa jedná alebo či bude vystavované vlhkosti (kuchynská linka, kúpeľňa). V exteriéri existuje možností ešte viac. Rôzne druhy farieb a lakov, ktoré sú prispôsobené pre fasády, ploty a pergoly, terasy či záhradné nábytky. Vonkajšie drevo je okrem klasického opotrebenia vystavované vplyvu slnka, vetra a dažďa a jeho prirodzené starnutie je tak mnohokrát urýchlené. Čas od času budeme tiež potrebovať použiť prostriedky na čistenie a údržbu.

farby na drevo
MARCONOL je produkt určený na povrchovú impregnáciu dreva

Všímajte si zloženie

Čo dnes nenesie označenie Eko, Bio alebo Natur, ako by ani neexistovalo. Namiesto trendového označenia by sme si však mali skôr všímať zloženie. Poznáme dve základné skupiny farieb – prírodné a syntetické. Niekde medzi nimi sa nachádzajú farby riediteľné vodou. Ich rozpúšťadlom je voda, nepochybne ekologický a prírodný materiál. Ich plnivom, teda tým, čo zostane po vyschnutí vody, však vo väčšine prípadov býva syntetická živica. Vodou riediteľné farby sú často považované za menej odolné hmoty s nižšou životnosťou, čo býva väčšinou pravda z prostého dôvodu – pre ochranu dreva je vhodnejší olej ako voda. Napriek tomu, že sa výrobcovia snažia kvalitu týchto farieb zvýšiť pomocou použitia tvrdých syntetických živíc, nedokážu vynahradiť hĺbkové ošetrenie dreva prírodnými olejmi.

farby na drevo
UNIMARC SMALTO SETA je určený na konečnú úpravu vynikajúcej kvality pre vonkajšie i vnútorné povrchy aj z dreva

Prírodné farby na drevo

Ak hovoríme o naozaj prírodných náteroch, nemalo by sa jednať o „alternatívne“ produkty, ako nám býva niekedy mylne interpretované. Prírode blízke zloženie reaguje presne na prirodzené potreby dreva a pridaním malého množstva umelo vyrobených látok mu dodá požadovaný vzhľad.

Drevo je prírodný materiál, ktorého vlastnosti nás neustále nútia k úžasu. K dlhodobej funkčnosti a životnosti treba drevo optimálne ochrániť. Správna voľba náterového prostriedku je prvým krokom k úspechu. Dôležité je vždy vybrať optimálny prípravok presne určený pre našu konkrétnu potrebu. Napríklad drevené podlahy sú oveľa viac namáhané ako nábytok alebo steny, a pre ich bezchybný vzhľad…