putá

Aj putá majú svoj národný deň

Putá sú odjakživa účinným prostriedkom na rýchle zabezpečenie obmedzenia pohybu a správania sa určitých osôb. Používa ich najčastejšie polícia a bezpečnostné zložky štátov po celom svete. Putá v nutných prípadoch obmedzujú osobnú slobodu jednotlivcov. Najčastejšie sa prikladajú na ruky spredu alebo zozadu, občas ich vidíme aj na nohách nebezpečných jedincov. Ich úlohou je spojiť ruky človeka dohromady, tak aby boli dostatočne obmedzené vo voľnom pohybe. Klasické kovové putá sa skladajú z dvoch častí, ktoré sú spojené reťiazkou alebo pántom. Obe polovice pút sú opatrené uzamykacím zariadením, ktoré znemožňujú ich samovoľné otvorenie.

putá
MILTEC PUTÁ DOUBLE LOCK NEREZ – STRIEBORNÉ

Patentované putá sú tu od roku 1862

Putá, ktoré poznáme dnes doviedol k dokonalosti v roku 1912 George Carney. Predchodcom a vynálezcom patentovaných pút však bol oveľa skôr americký podnikateľ W. V. Adams. Ten ich uviedol na verejnosť už roku 1862. Avšak nutnosť pútať ruky, poprípade nohy, tu bola oveľa skôr. Používalo sa na to čokoľvek, čo prišlo pod ruky. Najčastejšie to bola koža, rôzne usne, neskôr povrazy a reťaze. V súčasnosti sú dostupné aj populárne jednorazové nylonové putá. Ich výhodou je aj to, že policajt unesie bez problémov aj niekoľko párov. Napríklad v službe na mieste masových výtržnosti.

Už od roku 1850 sa začali objavovať a používať rôzne štýly pút. Dôvodom bol zvýšený počet trestných činov a narastanie spoločenskej potreby ich obmedzení. V tom čase existovali dva druhy pút. „Bango putá“ a „ohybné putá.“ Bango putá neumožňovali väzňom žiadny pohyb, zatiaľ čo ohybné umožňovali väzňom mierne sa pohybovať, vykonávať rôzne pohyby a potreby.

putá
PLASTOVÉ JEDNORÁZOVÉ PUTÁ

Národný deň pút nie je ľudová púť

Národný deň pút sa oslavuje 20. februára každý rok, pretože práve v tento deň bolo Georgeovi A. Carneymu udelené číslo patentu v USA na jeho „ľahké a nastaviteľné putá s otočným oblúkom.“ Tieto putá boli vyvinuté v roku 1912 a mali dizajn, ktorý bol oveľa pohodlnejší ako predchádzajúce používané putá. Podobné putá sa dodnes objavujú pri zatýkaní zločincov, alebo keď vznikne potreba niekoho zadržať. Tento deň mnohí patrioti oslavujú aj preto, aby vzdali hold veľkým americkým inovátorom, ktorí prispeli k mnohým vylepšeniam každodenného života ľudí.

Putá sú odjakživa účinným prostriedkom na rýchle zabezpečenie obmedzenia pohybu a správania sa určitých osôb. Používa ich najčastejšie polícia a bezpečnostné zložky štátov po celom svete. Putá v nutných prípadoch obmedzujú osobnú slobodu jednotlivcov. Najčastejšie sa prikladajú na ruky spredu alebo zozadu, občas ich vidíme aj na nohách nebezpečných jedincov. Ich úlohou je spojiť ruky…