Dámske mokasíny – v jednoduchosti je krása
- by Gabika
Je všeobecne známe, že mokasíny začínali (ako v podstate väčšina ďalších druhov topánok) z jednoduchého kusu materiálu, jednoduchým ale pevným zošitím, predovšetkým ale z potreby ochrániť nohu pred nekvalitným či ťažkým terénom. V tom žili a prežívali americkí Indiáni. Vďaka lovu mali dostatok kvalitnej živočíšnej kože, ktorá sa stala základom úžitkovej obuvi, ktorú šili doma najskôr Indiánky pre svojich mužov. Mokasíny teda najskôr prešli vývojom na mužskej nohe a až neskôr prišiel čas, kedy sa ich štýl presídlil z nehostinných horských oblastí do bežného sveta a do každodenného šatníka, tentoraz už u oboch pohlaví. Obľúbené pánske mokasíny prešli patričnými obmenami, aby následne zažiarili dámske mokasíny.
Nie sú vôbec staromódne
Hoci nemajú až takú obľubu v mladšej generácii nositeľov, rozhodne sa nedá o nich povedať, že by boli „staromódne“. Dámske mokasíny prechádzajú rôznymi módnymi vlnami, faktom však je, že pokiaľ ide o komfort v jednoduchosti, stále si udržiavajú svoje miesto v rebríčku popularity. Originál mokasíny sú tie, ktoré prakticky nemajú podrážku, keď nohy nájdu svoje útočisko v jednom premyslene zošitom kuse zvršku. Len symbolická podrážka a zvršok sú jedným celkom, zošité charakteristickým švom, ktorý je viac menej súčasťou celého dizajnu topánky. S väčšou popularitou mokasín sa zväčšovali aj možnosti ich dizajnovania, preto sa dnes stretávame s modelmi od tých najjednoduchších jednofarebných až po detailne vyzdobené pestré farebné zvršky – so sponami, retiazkami, strapcami… Farby pritom hýria jedna radosť. Už to nie je len sa obuť do čiernych či hnedých nezáživných mokasín. Vaše outfity rozžiaria ružové, svetlomodré, tyrkysové, žlté, horčicové či dokonca zelené modely. Práve v tomto majú dámske mokasíny oproti tým pánskym navrch!
Dámske mokasíny verzus loafers
V súvislosti s mokasínami sa občas stretávame s anglickým názvom „loafers“. Hoci niektorí predajcovia nazývajú „loafers“ úplne všetky poltopánky, ktoré sa na mokasíny podobajú, v skutočnosti je medzi mokasínami originál a loaferskami malý kozmetický rozdiel. Ten tkvie práve v podrážke. Pôvodná mokasína nemá ani podrážku ani opätok, už vôbec nie klinovú podrážku či platformu. Práve loafers sú vylepšenou verziou mokasín. Je pre ne typická hmatateľná a vyššia podrážka. Zrovna teraz, v jarnej sezóne 2022 sú módnym hitom mokasíny (béžové) na vysokej podrážke, takzvanej „traktorovej“.
Mokasíny majú pôvod v živočíšnej koži a dodnes sa mnohé v tomto materiálovom spektre udržiavajú. Kvalitné kožené mokasíny (či už ide o hladkú usňovú kožu, semiš alebo nubuk) sú praktickým spestrením šatníka a určite si každá žena nájde príležitosť, kedy jej ich praktickosť a jednoduchosť dobre padne. V rámci ekológie sa niektorí výrobcovia prikláňajú k modelom z eko-kože či syntetiky.
Tak, ako sú mokasíny pomerne jednoduché na údržbu, jednoduché je aj ich kombinovanie v šatníku. Sú praktické, nazúvanie ich robí ľahko nositeľnými. Rozhodne môžu byť Vašim každodenným spoločníkom.
Je všeobecne známe, že mokasíny začínali (ako v podstate väčšina ďalších druhov topánok) z jednoduchého kusu materiálu, jednoduchým ale pevným zošitím, predovšetkým ale z potreby ochrániť nohu pred nekvalitným či ťažkým terénom. V tom žili a prežívali americkí Indiáni. Vďaka lovu mali dostatok kvalitnej živočíšnej kože, ktorá sa stala základom úžitkovej obuvi, ktorú šili doma najskôr Indiánky pre svojich mužov.…