Starostlivosť o starožitný nábytok
- by Mato
Päť drobných rád ako sa starať o starožitný nábytok
Starožitnosť je akákoľvek stará vec, o ktorú majú záujem zberatelia. Je pre nich zaujímavá kvôli jej veku, kráse, výnimočnosti, stave, užitočnosti, osobným emočným prepojeniam alebo aj kvôli iným jedinečným znakom. Všeobecne je prijímané, že starožitnosť by mala byť staršia ako 100 rokov. Len automobily majú výnimku. Stačí im len 25 rokov veku na to, aby sa dostali do kategórie starožitnosť.
Starožitný nábytok
Starožitný nábytok je veľmi obľúbená oblasť ako sortiment medzi starožitnosťami a ich zberateľmi. Nielen preto, že má každodenné praktické použitie, dekoratívny interiérový význam a charakter, ale má niekedy aj veľmi vysokú zberateľskú hodnotu. Mnohí zberatelia nábytku používajú tieto starožitné kusy priamo v ich príbytkoch, starajú sa o nich vediac, že stále udržiavajú alebo aj zvyšujú s časom ich hodnotu na trhu so starožitnosťami. To je úplný kontrast s dnešným novým nábytkom, ktorý stráca na svojej hodnote v momente jeho kúpy.
Starožitný nábytok môže zahŕňať jedálenské stoly, stoličky, kreslá, pracovné stoly, skrine, príborníky a mnohé iné kusy nábytku. Sú vyrobené z rôznych druhov dreva, ktoré majú odlišnú štruktúru a zafarbenie. Najčastejšie je to mahagón, dub, borovica alebo orech. V mnohých oblastiach Ázie je starožitný nábytok vyrobený z brestového dreva. Zberatelia rozoznávajú mnoho štýlov starožitného nábytku podľa toho, na akom mieste a v ktorom historickom období bol vyrobený.
Máte doma nejakú starožitnosť?
Máte občas pocit, že váš nočný stolík či šatník je niečím veľmi výnimočným, Je to majstrovský kúsok alebo klasický príklad ručnej práce? Vyzerá to, že vzhľadom k jeho vzhľadu je asi dosť starý a bol asi vyrobený nejakým starým kvalifikovaným majstrom alebo výrobcom nábytku? Skúste si ten svoj pravdepodobne starožitný kus nábytku prehliadnuť podrobnejšie. Možno, že objavíte nejaké písomné označenia, rytinu, či dokonca štítok informujúci vás o tom, kde a kým bol vyrobený.
Mnohí z nás majú doma nejaký ten kus starožitnosti. Nástenné hodiny po dedkovi trpezlivo mlčiac visiace na stene v obývačke, nádherné vyrezávané zrkadlo po prastarej mame, či vyrezávaný príborník od neznámeho výrobcu v garáži. Staráme sa o tieto vzácne kusy nábytku dobre? Nerobíme zbytočné opakované chyby, ktoré im vôbec neprospievajú, poškodzujeme ich povrch, celkový vzhľad a neznižujeme tak ich kvalitu a hodnotu? Čo ak sa raz my alebo naši potomkovia rozhodnú predať tento starožitný nábytok niekde na nejakej aukcii hneď za rohom? Prečítajte si teda čím skôr nasledujúcich päť rád. Neublížia ani vám a ani vášmu starožitnému nábytku.
Nesprávne čistenie povrchu
Vhodný spôsob čistenia starožitností im často dodáva nádych zvláštnosti, výnimočnosti a hodnoty. Ale neplatí to samozrejme obecne. Pre starožitný nábytok a jeho vzhľad je dôležitá tzv. „patina“. Je to známy termín používaný na vyjadrenie vzhľadu povrchu starožitností. Aj nábytku. Vzniká niekedy aj po stáročia, používaním celých generácií majiteľov, zvyšuje to aj jeho zberateľskú hodnotu. Patina by nemala byť nikdy nevhodne a nesprávne ošetrovaná čistením. Urobte si nejaký vlastný výskum na internete, aký nábytok sa vlastne chystáte čistiť, navštívte nejakého skúseného zberateľa nábytku alebo predajcu starožitností vo vašom mestečku. Poraďte sa. Váš starožitný nábytok si právnu starostlivosť a čistenie určite zaslúži!
Prelakovanie povrchu
Mal by byť povrch starožitného nábytku vždy ošetrený lakom? Určite nie. Aj tu určite platí, že menej znamená oveľa viac. Ak ste ten šťastlivec, ktorý vlastní vzácnu starožitnosť, či dokonca nejaké majstrovské dielo, odstránenie pôvodného laku z jeho povrchu by mohlo mať katastrofické následky. Častokrát veľmi jemné čistenie jeho povrchu úplne stačí. Niekedy niečo na povrchu vyzerajúce ako obyčajná špina, môže byť vzácnou patinou. Mnohé bežnejšie typy starožitného nábytku môžu byť prelakované. Ale opäť, neponáhľajte sa s tým, prečítajte si o tom niečo vo verejnej knižnici, poraďte sa. A až potom vezmite do ruky čistý štetec a prelakujte svoj starožitný kus nábytku.
Nevhodné umiestnenie
Všimli ste si, čo majú papier, textílie či niektoré plastické materiály spoločné? Tieto materiály sú skutočne citlivé na vplyvy priameho slnečného svetla. Papier a fotografie postupne žltnú a praskajú, živé farby textílií blednú a výrobky z umelých hmôt trocha menia svoj pôvodný tvar. Neumiestňujte starožitný nábytok vo svojom domove priamo na slnku. Umiestnite ich niekde na zatienenom mieste svojho interiéru. Umožnite takéto bezpečné miesto aj svojmu starožitnému nábytku.
Amatérske reštaurovanie
Zreštaurovanie vašej starožitnosti do jej pôvodnej krásy, účelu a pôvabu môže byť dobrý nápad. Ale často aj nie. Urobiť si všetky práce sám, obnoviť maľovaním pôvodný povrch alebo opraviť jednu z nôh jedálenského stolu zdedenom po prastarom otcovi, je veľmi zlý nápad. Nerobte to nikdy sám. Nejaké drobnosti áno, ale opatrne a s dobrou teoretickou prípravou. Ale väčšie reštauračné práce či projekty zverte zručným rukám skúseného reštaurátora nábytku. Váš starožitný stôl sa vám za to určite poďakuje a odvďačí zvýšením svojej ceny na trhu so starožitnosťami.
Nesprávne skladovanie
Ak si chcete vo svojom dome zriadiť niečo ako malé múzeum starožitností, potom je vhodné a potrebné nastaviť prijateľné podmienky osvetlenia, teploty a vlhkosti. Takto sa dajú vytvoriť perfektné životné podmienky pre vašu zbierku. V mnohých konkrétnych prípadoch sa to však nedá uskutočniť. Urobte však maximum preto, aby ste si svoje starožitný nábytok chránili. Vyhýbajte sa skladovaniu vo vlhkých prízemných miestnostiach, garážach či dokonca pivniciach. Ani prehriate priestory v manzardkách či povalách našim zbierkových kusom nebudú robiť dobre. Jednoducho povedané, ak chcete mať svoje starožitné kusy nábytku vhodne chránené, uložte ich na takých miestach a v takých priestoroch, kde sa aj vy sami cítite dobre a bezpečne. Jednoduché, že?
Päť drobných rád ako sa starať o starožitný nábytok Starožitnosť je akákoľvek stará vec, o ktorú majú záujem zberatelia. Je pre nich zaujímavá kvôli jej veku, kráse, výnimočnosti, stave, užitočnosti, osobným emočným prepojeniam alebo aj kvôli iným jedinečným znakom. Všeobecne je prijímané, že starožitnosť by mala byť staršia ako 100 rokov. Len automobily majú výnimku. Stačí…