veľkonočná dekorácia

Veľkonočná dekorácia

Veľkonočná dekorácia DIY – ako na to?

Veľkonočné sviatky sú obľúbené u mnohých ľudí a najmä u detí. Aj keď je to predovšetkým kresťanský sviatok, pre mnohých to znamená aj vítanie jari a prebúdzanie fauny a flóry po chladnom zimnom období. Mnohí si k tomuto sviatku aj patrične vyzdobia a dekorujú svoje príbytky. Veľkonočná dekorácia zahŕňa predovšetkým veľkonočné, farebne ozdobené vajíčka, kačiatka, kuriatka, húsatká, zlatý dážď, bahniatka, množstvo ľudových vzorov. Z farieb sú to najmä farby žltá a zelená. S príchodom Veľkej noci si niekto rád vymaľuje aj steny v dome svetlejšími odtieňmi. Niekto si zas kúpi nový pár topánok napr. v bledomodrej farbe.

Farebnejšie a veselšie

Dekoráciu na veľkonočné sviatky si môžete kúpiť, ale krajší zážitok budete mať (najmä ak do zdobenia zapojíte aj deti), ak si veľkonočnú dekoráciu vyrobíte sami doma.

Domáca veľkonočná dekorácia vám skrášli domov, spríjemní atmosféru a oživí každý váš deň po smutnejších, sychravejších zimných mesiacoch.

Vami-vyrobená veľkonočná dekorácia

Veľkonočná dekorácia zahŕňa najmä rôzne farebné, ozdobené a maľované vajíčka. Maľovanie vajíčok je zábavná a kreatívna aktivita. Je niekoľko rôznych spôsobov ako si vyrobiť takúto veľkonočnú dekoráciu. Tu vám opíšem niekoľko spôsobov.

Maľovanie

veľkonočná dekorácia
Maľované vajíčka

Jedna z metód je vyfarbenie vajíčok pastelkami a fixkami. Pri tejto metóde je dôležité, aby boli vajíčka uvarené natvrdo. Všetci dobre vieme, že škrupina z vajíčka je veľmi krehká a ľahko by sa mohla polámať. Vzor na kreslenie s pastelkami si môžete zvoliť sami, alebo sa niektorými vzormi môžete inšpirovať na internete.

Maľovať tiež môžete temperovými a vodovými farbami – nanášať farbu štetcom alebo špongiou (pre zaujímavejšie vzory) a potravinárskym farbivom. Do vody dáte potravinárske farbivo, zamiešate a ponoríte vajíčka. Necháte ich ponorené asi hodinku. Vyberiete a necháte uschnúť.

Lepenie

Veľkonočná dekorácia podľa druhej metódy je nalepovanie ryže alebo malých kúskov cestovín na vajíčka. Neuvarenú ryžu alebo cestoviny si nafarbite vodovými farbami. Použite jednu alebo aj viac farieb. Keď farba zaschne, vajíčko natrite kvalitným priesvitným alebo bielym lepidlom a takto zafarbenou ryžou alebo cestovinami vajíčka oblepte. Zaujímavými novými farbami sú napr. také, ktoré v tme žiaria alebo menia farbu pod lampou.

Pečiatky a nálepky

Jednoduchšou metódou je ozdobenie vajíčok rôznymi nálepkami a opečiatkovaním pečiatkami. Je to čistejšia a rýchlejšia práca, no výsledok nemusí byť tak pekný, ako keď si ich vymaľujete.

Staré látky

veľkonočná dekorácia
Veľkonočná dekorácia DIY

Ak máte doma starú nepotrebnú látku (funguje to však len so 100% hodvábnou látkou) – staré kravaty, blúzky, šatky…, tiež ich môžete použiť na zafarbenie vajíčok. A to tak, že si do látky zabalíte vajíčko, na tesno (najviac ako sa dá, avšak pozor, aby ste ho nerozpučili) zatočíte a utesníte gumičkou alebo šnúrkou. Vajíčko obaľte tak, aby sa vajíčka dotýkala predná časť látky a nie rub. Takto ich vložte do hrnca s vriacou vodou a octom. Povarte asi 20 minút. Potom vyberte a nechajte vychladnúť. Keď ich rozbalíte, na vajíčkach by ste mali mať otlačok vzoru z danej látky.

Takto vyrobená veľkonočná dekorácia určite zaujme aj vašich známych.

Pri každom ozdobovaní môžete zvoliť vajíčka vyfúknuté alebo uvarené natvrdo. Pri vyfúknutých však treba byť opatrnejší, aby sa vám v ruke nepolámali.

Veľkonočná dekorácia DIY – ako na to? Veľkonočné sviatky sú obľúbené u mnohých ľudí a najmä u detí. Aj keď je to predovšetkým kresťanský sviatok, pre mnohých to znamená aj vítanie jari a prebúdzanie fauny a flóry po chladnom zimnom období. Mnohí si k tomuto sviatku aj patrične vyzdobia a dekorujú svoje príbytky. Veľkonočná dekorácia zahŕňa predovšetkým veľkonočné, farebne ozdobené vajíčka,…